20. júna 2020
Kategorie: Lifestyle

Problém menom opaľovanie

Patríte k ľuďom, ktorí milujú opaľovanie sa a za bronzový vzhľad pokožky by dali takmer všetko? Vedzte, že nie ste jediní, pre civilizáciu modernej doby je tento moment celkom charakteristický. Veď opálenie je atraktívne, módne a navyše svedčí o zdraví a vitalite, no nie? Nuž veru, ako sa to vezme…

Ohľadom cieleného vystavovania sa slnku či pobytu v soláriách je odborná verejnosť v skutočnosti na pochybách: pri týchto aktivitách totiž dochádza k poškodzovaniu pokožky a zvyšovaniu rizika vzniku rakoviny kože. A to sa významne navyšuje najmä vtedy, ak opálenie prejde do popálenia. Už jediné (hoci aj prvé) spálenie na slnku zvyšuje šancu výskytu melanómu, najhoršej formy rakoviny kože, až dvojnásobne.

Mýtus základnej vrstvy opálenia

Počuli ste už niekedy o základnej vrstve opálenia? Idea sa môže zdať logická: ešte skôr, než odídete na dovolenku, mali by ste si „vypestovať“ akúsi základnú vrstvu opálenia, vďaka ktorej sa pri vystavení prudkému slnku (na horách, pri mori) tak ľahko nespálite.

Znie to dobre, no odborníci odhadujú, že prirodzené opálenie poskytuje pokožke ochranu ekvivalentnú ochrannému faktoru 3 až 4. To znamená, že ak sa pri pobyte na slnku spálite za 25 minút, vďaka opáleniu tento čas predĺžite zhruba 3 až 4 násobne. Lepšie ako nič, no je to len veľmi skromný prínos. Zvlášť keď si uvedomíme, že minimálna odporúčaná úroveň slnečnej ochrany sa pohybuje na úrovni 15 až 30. Kvalitná ochrana pokožky pred slnkom je teda určite spoľahlivejšia než na vlastné opálenie.

A čo vitamín D?

Je opaľovanie prínosné pre tvorbu vitamínu D? A aká je bezpečná úroveň vystavovania sa slnku? Tieto otázky vyvolávajú kontroverzné debaty už celé roky. Časť odbornej verejnosti naznačuje, že by sme sa nemali priveľmi obmedzovať čo sa týka vystavovania sa slnku, nakoľko slnečné lúče pomáhajú zvyšovať zásoby D vitamínu premenou ich neaktívnych foriem v pokožke na formy aktívne. Dôležité pritom je, že táto reakcia trvá oveľa kratšie tvorba opálenia. Na druhej strane sú ale tvrdenia, že aj krátke vystavenie sa slnku môžu poškodzovať kožu a zvyšovať riziko vzniku rakoviny, pričom vitamín D sa dá do tela dostať aj iným spôsobom. Pravda bude pravdepodobne niekde uprostred…

Na čo by milovníci opaľovania sa nemali zabúdať?

Skutočne tak veľmi túžite po opálení? Zamyslite sa: pokožka, ktorá je dnes opálená krásne do hneda, môže byť už zajtra vráskavá a zvetraná, v najhoršom prípade sa na nej môžu objaviť známky rakoviny kože. Ak sa chcete vyvarovať kožných problémov, nemali by ste sa cielene vystavovať tomu najostrejšiemu slnku (v našich podmienkach sa to dá ohraničiť časovým intervalom od cca 10-tej do 15-tej hodiny).

Vašej pokožke tiež prospeje, ak ju budete chrániť proti UVA aj UVB žiareniu správnym opaľovacím prípravkom s ochranným faktorom 15 až 30. Krémy na opaľovanie by ste mali opakovane aplikovať zhruba po dvoch hodinách a častejšie v prípade, že sa veľmi potíte, vyšli ste z vody a pod.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: