7. februára 2023
Kategorie: Auto-moto

Kia Niro je kombináciou výborného jazdného prejavu a ekológie

Kia Niro a modely novej generácie sú postavené na úplne novej platforme K3, ktorá umožní prispôsobenie ktorejkoľvek technológie pod něho kapotou. Vďaka tomu sa budete môcť rozhodnúť medzi hybridom, plug-in hybridom alebo elektromobilom. Už na prvý pohľad spoznáte túto značku podľa jedinečných hranatých tvarov, zadného lakovaného blatníka a 18 palcových kolies.

Pokojná a plynulá jazda

Iste vás neprekvapí, že automobilka Kia Niro patrí ešte i dnes k najžiadanejším značkám na trhu. Zaujímavosťou je, že sa z nej predalo vyše 300 tisíc modelov, hlavne z klasickej hybridnej verzie. Kia Niro HEV (Hybrid Electric Vehicle) novej generácie predstavuje spojenie atmosferického motora GDi s objemom 1,6 l s výkonom 77kW a elektromotora s maximálnym výkonom 32 kW. Systémová výkonnosť však dosahuje úctyhodných 104 kW spolu so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou a kapacitou batérie 1,32 kW. Jazda je tichá, pokojná so skvelými jazdnými vlastnosťami, i keď základný výkon je limitovaný prítomnosťou atmosférického motora, respektíve zníženým krútiacim momentom.

Hybrid, plug-in hybrid či elektromobil

V prípade, že je vašou túžbou jazdiť na elektrický pohon, ale nevyhovuje vám možný obmedzený dojazd, tak sa rozhodnite pre Plug-in Hybrid ukrývajúci pod karosériou batérie s kapacitou 11,1 kWh, teda viac než tomu bolo doposiaľ. Radosť vám bude robiť maximálny výkon elektromotora s hodnotou 62 kW i kombinovaný, ktorý dosiahuje úroveň 134 kW (183 k), čo je zárukou excelentnej dynamickosti s novým elektrickým dojazdom až 62 kilometrov. Prezradíme vám aj to, že po novom si po nastavení zelených zón na Niro PHEV budete môcť vychutnať jazdu len na elektrický pohon. Mimo zón to bude zas pomocou hybridného pohonu.

Elektrické prevedenie Kia Niro môžeme považovať za najčistejšiu formu jazdy s výbornou dynamikou. Disponuje síce jednou z najvyšších pohotovostných hmotností, ale jazdenie je totožné s dvoma predchádzajúcimi modelmi. Príjemným prekvapením je, ža aj napriek extra rýchlej jazde nedochádza k náhlej zmene dojazdu ako to poznáme u ostatných typov. Spoľahnúť sa môžete na batérie s kapacitou 64,8 kWh a výkon elektromotora 150 kW (204 k)  s dojazdom udávaným na 460 kilometrov.

Ekologicky ladený interiér

Sedadlá Kia Niro s o 30 % tenšími opierkami poskytujú o jeden meter viac miesta na opretie si hlavy a taktiež sa to týka aj priestoru pod nohami. Pri tvorbe interiéru kládli výrobcovia opäť dôraz na ekologickú stránku s použitím recyklovaných materiálov, kde z množstva plastových fliaš vytvorili príťažlivý obklad dverí, stropov i pohodlných sedadiel. Vďaka USB a USB-C výstupom bude možné systém prispôsobiť internetu a batérie budú brilantne plniť svoju funkciu práve prostredníctvom softvéru. Ušetrí vám to nielen voľný čas, ale aj energiu, pretože žiaden servis nebude nutné navštíviť. Ďalšou atraktívnou novinkou je, že vysokokapacitné batérie v PHEV modeloch umožnia predklimatizáciu, s čím sa klasické automobily pochváliť nemôžu. Vnútorné vybavenie Kia Niro vychádza z typov Sportage a EV6, čím pôsobí prehľadne a moderne a zároveň v sebe snúbi prvotriednu technológiu spolu s ekológiou.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: