25. júna 2014
Kategorie: Lifestyle

Nezabudnuteľný závet, ktorý po sebe zanechal starý otec. Naozaj to stojí za prečítanie…

V septembri 2012, keď James K. Flanagan zomrel, zanechal pre svoje vnúčatá niečo úžasné v podobe listu. So súhlasom jeho dcéry Rachel, bol list publikovaná na internete. Prajem Vám príjemné čítanie.

Drahí Ryan, Conor, Brendan, Charlie a Mary Catherine,

Moja múdra dcéra Rachel, ma poprosila o spísanie mojich životných skúseností, ktoré majú byť pre -Vás užitočné do života. List som začal písať 8.apríla 2012, v predvečer mojich 72. narodenín.

 1. Každý jeden z Vás je darom od Boha pre Vašu rodinu, ale taktiež aj pre celý svet. Pamätajte na to vždy, zvlášť keď Vás ovejú studené vetry pochybnosti a skleslosti.
 1. Neobávajte sa….nikoho alebo ničoho. Žite svoj  život naplno. Choďte si za svojimi nádejami a snami a nemajte obavy z toho, aké to môže byť ťažké, alebo ako sa na to ostatní dívajú.

Príliš veľa ľudí nerobí, čo chce, pretože nepočúvajú svoje srdce, ale ostatných. Vyhnite sa ľuďom, ktorí Vám nepomáhajú v ťažkostiach a nestoja pri Vás. Taktiež sa vyhýbajte pesimistom, ktorí Vás budú odhovárať od Vašich snov s otázkami typu : „ Áno, ale čo keď..“ Proste to urobte a nezastavujte sa pred ničím!  Najhoršia vec na svete je obzrieť sa povedať : „Mohol by som,…Mohol by som mať..“ Riskujte a robte chyby.

 1. Každý na svete je len obyčajný človek. Niektorí môžu nosiť drahé oblečenie, mať veľké tituly, či (dočasnú) slávu. Títo ľudia chcú, aby ste si mysleli, že sú niečo viac než Vy. Neverte im! Majú rovnaké obavy, pochybnosti a nádeje. Taktiež jedia, pijú, spia a prdia ako aj ostatní. Spochybňujte ich autoritu vždy, avšak buďte opatrní, ako to robíte.
 2. Vytvorte si tzv. List života, ktorý bude pozostávať zo všetkých tých vecí, ktoré chcete robiť: cestovať, zlepšiť sa v jazykoch/ v učení, spoznať niekoho špeciálneho. List urobte tak, nech je dlhý a každý jeden rok robte niektoré veci zo zoznamu. Neodkladajte to na zajtra! Nehovorte si : „Spravím to zajtra.“ Pretože to je tá najistejšia cesta, ako zlyhať. Neexistuje žiadne zajtra a taktiež ani žiaden „správny“ čas na začatie niečoho!
 3. Používajte írske príslovie :Moi an olge agus tiocfaidh sí : „ Chváľte dieťa a ono bude prekvitať.“
 4. Buďte láskavý a pomáhajte- najmä slabým, ustráchaným a chorým deťom. Každé z nich potrebuje náš súcit.
 5. Nevstupujte do armády, alebo do nejakej organizácie, ktorá Vás vycvičí zabíjať. Vojna je zlo. Každá vojna je príčinou toho, že nejakí starí muži oklamú a nútia mládež zabíjať a nenávidieť druhých. Títo starí muži prežijú a ostatní dobrí a nevinný ľudia zomrú. Ak sú vojny tak dobré, tak prečo vedúci, ktorí vojnu začali, nebojujú?
 6. Čítajte toľko kníh, koľko chcete. Sú nádherným zdrojom múdrosti, potešenia a inšpirácie. Nepotrebujú žiadne pripojenia, batérie a môžete ich vziať kamkoľvek.
 7. Buďte pravdivý.
 8. Cestujte vždy, ale najmä keď ste mladí. Nečakajte, pokiaľ budete mať „dostatok“ peňazí alebo bude „vhodná“ chvíľa. Kúpte si cestovný pas/ zájazd ešte dnes.
 9. Vezmite si takú prácu, alebo profesiu, ktorú budete radi vykonávať. Samozrejme, že to nebude jednoduché, ale z práce sa musíte radovať. Dajte si pozor na prácu, ktorú bude chcieť vykonávať iba pre peniaze a nie pre radosť! Ochromí to Vašu dušu.
 10. Nekrič. Nikdy to nepomáha a ubližuješ tým sebe a aj ostatným. Zakaždým, keď som zakričal, tak som zlyhal.
 11. Vždy dodržujte sľuby, ktoré dáte deťom. Nehovorte pred nimi „Uvidíme“, keď myslíte „nie“. Deti očakávajú pravdu: Dávajte im ju s láskavosťou a láskou.
 12. Nikdy nehovorte niekomu, že ho/ju milujete, keď to tak nie je .
 13. Žite v harmónií s prírodou: Chodievajte von, do lesov, na hory, k moru.. Je to veľmi dôležité pre dušu.
 14. Navštívte Írsko. Je späté s našou rodinou, kde bola zrodená duša našej rodiny, špeciálne na západe : Roscommon, Clare, and Kerry.
 15. Objímajte ľudí, ktorých milujete, alebo máte radi. Povedzte im, koľko pre Vás znamenajú. Nečakajte, pokiaľ bude neskoro.
 16. Buďte vďační. Írske príslovie nám hovorí: „Toto je deň v našich životoch, ktorý sa už nikdy nevráti.“  Žite každý deň s týmto v pamäti.
Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: