Staviate rodinný murovaný dom? Poradíme vám, aký materiál si vybrať
Ak je vašim snom postaviť si pekný murovaný dom, voľba vhodného stavebného materiálu bude pre vás potom dôležitým kritériom, preto abyste sa vo svojom hniezdočku cítili príjemne a spokojne.
Zo skutočne širokej ponuky je treba brať ohľad hlavne na tepelnoizolačné a technické vlastnosti materiálov ako aj ich akumuláciu tepla. V súčasnosti dávajú ľudia prednosť osvedčenej pálenej tehle a pórobetónu , pretože sú vyhovujúce po stránke ekologickej, disponujú mimoriadnou požiarnou odolnosťou a výborne regulujú vlhkosť.
Tehla excelentne odoláva vlhkosti
Výhodou tehly je jej schopnosť akumulovať teplo a prirodzene regulovať vlhkosť v ovzduší, vďaka čomu vytvorí v priestoroch domu zdravú, dýchateľnú a príjemnú klímu. Proces výroby tehlových materiálov priniesol v poslednom období množstvo inovácií a zlepšení najmä po stránke tepelnoizolačnej, ale aj technologickej. Výsledkom sú keramické tvárnice, ktorých dutiny sú vyplnené tepelnoizolačnou hmotou, a teda ďalšie zateplenie stavby už nie je potrebné. Počas murovania je však potrebné dodržiavať správnu technológiu, aby sa predišlo tvorbe tepelných mostov. Práve proces vypaľovania tehly je zárukou, že bude vynikať tvarovou a rozmerovou stálosťou, čím sa zároveň predíde vzniku nepekných trhlín. Vypaľovaním stráca tehla vlhkosť, čo je jej benefitom, pretože ak v priebehu výstavby navlhne, dokáže sa prebytočnej vlhkosti zbaviť oveľa skôr v porovnaní s inými materiálmi.
Ľahký pórobetón sa dobre opracováva
Pórobetón je materiál homogénnej štruktúry bez dier, v ktorom nájdete veľký počet vzduchových pórov a dnes sa teší popularite hlavne pre vynikajúce tepelnoizolačné schopnosti i vysokú vzduchovú nepriepustnosť. Pozostáva z prírodných surovín ako je vápno, cement, piesok a voda a navyše jeho pórovité usporiadanie spolu s nízkou hmotnosťou si perfektne poradia aj s účinkom tlakovej sily. Prednosťou pórobetónových tvárnic je ich skvelá opracovateľnosť v celom reze, môžete ich sekať i rezať a dokonca sú vysoko bezpečné pre vedenie akejkoľvek inštalácie.
Určite vás tento materiál osloví i vďaka svojmu nízkemu difúznemu odporu, čo značí znamenité prestupovanie vodnej pary, čím sa správne regulujú vlhkostné parametre v interiéri. Zároveň dodávame, že vzhľadom na jeho ľahkosť je nevyhnutné dbať na dostatočné zvukové zabezpečenie voči nadmernému hluku. Prezradíme vám, že v súčasnosti si na trhu môžete vybrať nielen zo širokej palety pórobetónových tvárnic, ale i kompletných systémov s odlišnou objemovou hmotnosťou, pevnosťou a účelom, na ktorý sú určené. Či sú vhodné pre stavbu nosných alebo obvodových konštrukcií stien.
Použite vápencovo-pieskové tvárnice s dobrou statikou
Pokiaľ sa pri výstavbe orientujete na dosiahnutie minimálnej hrúbky obvodových stien a chcete získať maximálny priestor vo vnútri, rozhodnite sa pre vápencovo-pieskové tvárnice. Majú pozoruhodnú nosnosť, keďže aj 11 centimetrov hrubé priečky zvládnu veľké statické zaťaženie. Steny po obvodu môžete následne zaizolovať hrubším materiálom bez vytvorenia príliš hrubej steny. Vápenno-pieskové bloky sú ťažké s dobrou tvrdosťou, obdivuhodnými statickými, zvukovými a akumulačnými vlastnosťami, čo je dané ich úctyhodnou hustotou a veľkou hmotnosťou. Pri zavedení elektroinštalácie majte na pamäti, že je vhodné ju ťahať už počas realizácie hrubej stavby kolmo v dutinách tehál a dodatočné pomerne náročné drážkovanie s ohľadom na vlastnosti hmoty v tomto prípade už potrebné nebude.
Pri výbere stavebného materiálu postupujte starostlivo a na murive rozhodne nešetrite, pretože sa to neskôr odzrkadlí na komfortu vášho bývania. Urobíte správne, ak si vopred obhliadnete rodinný dom z istého typu materiálu a opýtate sa priamo na mieste ich obyvateľov, ako sú s bývaním spokojní, popýtate sa na náklady prevádzky, prípadne zistíte akým nedostatkom sa pri stavbe vyhnúť. Samozrejme je nevyhnutné zvážiť rýchlosť, precíznosť či systém výstavby, ktoré majú výrazný vplyv na celkovú výslednú cenu domu. Pamätajte, že počiatočne nižšiu investíciu pocítite s najväčšou pravdepodobnosťou neskôr v prevádzkových nákladoch a útratách za rekonštrukcie a opravy. Murovací materiál predstavuje asi 10 % z ceny kompletnej stavby a určite sa doňho oplatí investovať za cenu kvalitnejšieho a bezstarostného bývania.