27. januára 2022
Kategorie: Lifestyle

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek: Ako to funguje?

Od januára tohto roku prebieha zálohovanie PET fliaš a plechoviek, ktoré prináša hneď niekoľko výhod. Jednou z nich je jednoduché zálohovanie, vrátenie peňazí, a tiež podpora ekológie. Ako to však celé funguje?

Aj napriek tomu, že sa v posledných týždňoch rieši práve zálohovanie plechoviek a PET fliaš, nie všetci aj vedia, ako to celé funguje. Práve to je dôvod, prečo vám to chceme v tomto článku priblížiť čo najviac.

Aké fľaše sa zálohujú?

Po novom je možné zálohovať PET fľaše a hliníkové plechovky s označením Z. Ide, predovšetkým o fľaše pre sladené nápoje, minerálne vody, džúsy a víno. Dôležité je však, aby ste zálohovali fľaše a plechovky v nepoškodenom stave. To znamená, že by nemali byť pokrčené, a tiež nemôžu mať znehodnotený čiarový kód. Podmienkou je vrchnák, ktorý musia obsahovať. Inak vám ich automat neuzná.

Kde sa vykonáva zálohovanie?

Celé zálohovanie prebieha v špeciálnych automatoch, ktoré sa nachádzajú v každej väčšej prevádzke. Čo sa týka menších prevádzok, automaty sa tu nachádzať nemusia, no v tomto prípade sa zálohovanie vykonáva pri pokladni. O všetkom vás však oboznámia v konkrétnej prevádzke.

Ako to celé funguje?

Nepoškodenú fľašu s vrchnákom alebo plechovku s označením Z zanesiete späť do prevádzky. Nemusí to byť však presne v tej, kde ste fľašu zakúpili. V podstate to je jedno, dôležité je, že vykonávate zálohovanie. Po vložení fľaše alebo plechovky do automatu prebehne zálohovanie a vám vystaví bloček, ktorý si uplatníte pri pokladni. Ide o vrátenie zálohy v hodnote 15 centov.

Preto neváhajte a využite túto formu ekológie aj vy. Nezaberie vám to žiadny čas, spravíte dobrý skutok a vrátia vám aj peniaze. Pri nazbieraní viacerých fliaš tak môže ísť o skutočne veľkú finančnú čiastku. Tak čo, chystáte sa zálohovať aj vy?

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: