26. februára 2021
Kategorie: Technológie

Fotopasce ako pomocníci, ochranári aj pre hobby

Pomáhajú lesníkom aj ochrancom prírody, bavia lovcov senzácií a chránia majetok. Kvalita fotopascí je dnes na vysokej úrovni a sú dostupnými a užitočnými pomocníkmi.

Čo vlastne fotopasce sú?

Možná ste videli výsledok z fotopasce. Obvykle v podobe fotografie, alebo natočeného videa. Najčastejšie ide o snímky niektorých lesných zvierat, ktoré sa podarilo fotopascou odchytiť. Často tých vzácnejších, kvôli ktorým bola fotopasca nastražená. Fotopasce sú vlastne zariadenia veľmi podobné digitálnym fotoaparátom. Vytvárajú fotografické snímky, ale sú schopné obvykle natočiť aj video. Takto získaný materiál vedia automaticky odoslať formou SMS ev. MMS na mobil či e-mail. Môžu mať možnosť posielať prostredníctvom GSM karty, alebo využívajú k pripojeniu WiFi.

Fotopasce sú pripravené k dlhodobému použitiu bez obsluhy

Sú na batérie, prípadne sa môžu prepojiť so solárnou nabíjačkou ktorá ich udrží v chode úplne bez obsluhy. Pasca sa spustí až vtedy, keď zaznamená vo svojom okolí pohyb. Funguje perfektne aj v horších poveternostných a svetelných podmienkach. Používa blesk, ktorý je však neviditeľný pre zvieratá aj pre ľudí. Vďaka tomu ich nevyplaší, ani neupozorní na prítomnosť fotopasce.

Zariadenia sa stále zlepšujú. Vedia urobiť kvalitné fotografie aj HD video zábery. Objekt zachytia na vzdialenosť 20 metrov a sú schopné ho zaznamenať v zornom uhle od 50 až do 180°podľa modelu fotopasce.

Samozrejmosťou fotopascí je ich nenápadnosť, malé rozmery a upevniteľnosť na rôzne miesta. Preto sa predávajú často už s upevňovacím popruhom, alebo s ďalším príslušenstvom. Sú tiež vodotesné, takže ich nie je nutné chrániť pred dažďom. Odolávaj tiež vyšším letným, aj tým nízkym zimným teplotám.

Zaujímavosťou je, že snímky z fotopascí zaznamenávajú aj údaje o podmienkach, pri ktorých boli urobené. K údajom o čase a dátume pridávajú aj fázu mesiaca, aktuálnu teplotu a ďalšie údaje. Nechýba ani ten o typu fotopasce.

Aké fotopasce sa predávajú najviac?

V e-shope eFotopasce.sk, ktorý je najväčším predajcom týchto zariadení na Slovensku, sa aktuálne najviac predávajú fotopasce Wachman King, Welltar 7350 MM a HC 300m. Samozrejme každý hľadáme iné parametre pre fotopasce. Preto ich má e-shop v ponuke roztriedené podľa toho, či sa hodia pre poľovníkov, či sú vhodné proti zlodejom, alebo do domu, bytu a na chalupu. Vybrať si môžete fotopasce podľa ceny a implementovanej technológie. Jednoducho nájdete MMS/GSM fotopasce, WiFi fotopasce, tiež 3G, 4G a 4K. K dispozícii je detektor pohybu, detektor fotopascí, SIM karty do fotopascí aj náhradné diely. Nechýbajú ani vnadidlá na zver.

Tip: eFotopasce.sk ponúkajú kompletné služby okolo fotopascí. Poradia vám s výberom, ale postarajú sa aj o servis – záručný aj pozáručný.

Fotopasce pomáhajú na mnohých miestach a mnohým špecialistom

Vďaka svojim vlastnostiam nachádzajú fotopasce uplatnenie v mnohých profesiách aj pri rôznych činnostiach. Hodia sa pre amatérskych aj profesionálnych pozorovateľov prírody. Nemusíme číhať na mieste, pretože sa o všetko postará fotopasca.

Užitočné sú pre lesníkov aj pre ochrancov prírody. Zaznamenávajú pohyby zvierat, pomáhajú počítať zver v revíre aj odhaľujú pytliakov. Ornitológom umožňujú monitorovať hniezda. Sú užitočné pre farmárov aj včelárov.

Stále častejšie však nachádzajú fotopasce uplatnenie aj pri zaisťovaní bezpečnosti a ochrane majetku. Používajú ich miestne samosprávy, taktiež sú pomocníkom mestskej polície. Perfektne však slúžia aj súkromníkom, majiteľom domov, chát a chalúp. Fungujú ako bezpečnostné zariadenia monitorujúce neoprávnený pohyb na pozemku s automatickým upozornením na narušiteľa.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: