2. septembra 2020
Kategorie: Auto-moto

3 dôvody, pre ktoré by ste mali zvážiť kúpu automobilu

Vlastné auto má dnes takmer každý. No stále je ešte dosť ľudí, ktorí sa bez neho celkom v pohode zaobídu. Využívajú alternatívne formy dopravy a mesačne ušetria desiatky, možno aj stovky eur. Ako je to možné?

1) Kúpou auta výdavky len začínajú

Ak chcete mať vlastné auto, pripravte sa na takmer neustále otvorenú peňaženku. Prvých pár tisíc si vyžiada kúpa hoci aj ojazdeného vozidla a veci s tým spojené (prihlásenie a pod.). To je však jednorazová záležitosť. Naopak, pravidelné sú výdavky na pohonné hmoty, servis, poistenie či pneumatiky – pred zimou prezúvate na zimné, na jar zasa na letné, neskôr opotrebované za nové…

2) Vlaky a autobusy ako pohodlná alternatíva dopravy

Jazdu v aute si môžete užívať, no v každom prípade je potrebné sa na ňu poriadne sústrediť; zvlášť, ak ste sa ocitli v dopravnej špičke. Plyn, brzda, plyn, brzda, chodec… V mestách je mnohokrát výhodnejšie využiť alternatívu v podobe mestskej hromadnej dopravy, kedy bremeno zodpovednosti necháte na pleciach profesionálnych šoférov. Pri medzimestských presunoch vlakom si zasa príjemne oddýchnete, vybavíte pracovné záležitosti alebo budete sledovať ubiehajúcu krajinu za oknami – a opäť celkom bez stresu.

3) Pouvažujte aj o bicykli alebo kolobežke

Pokiaľ ide o prepravu v centrách veľkých miest, trend hovorí jasnou rečou – stop automobilom a zelenú bicyklom a kolobežkám. Badať to najmä vo vyspelejších častiach Európy na západ a severozápad od našich hraníc, kde na bicykel sadajú učitelia, manažéri, skladníci, barmani, no vlastne ktokoľvek. Reálny život preukázal efektivitu bicykla ako dopravného prostriedku, s ktorým si jednotlivec pokojne porieši svoje potreby v okruhu zhruba 20 km.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: