9. októbra 2023
Kategorie: Bývanie

Ako si užiť upratovanie? Vyskúšajte týchto 8 trikov

Ako sa hovorí, nežijeme na to, aby sme upratovali, ale upratujeme na to, aby sme žili. Žiť v čistom dome, kde má všetko svoje miesto, človeku zaručene zlepší náladu. Skúste preto nebrať upratovanie ako povinnosť či trest, ale ako investíciu do svojho psychického zdravia. S týmito 8 trikmi vás nebude upratovanie zaťažovať, ale baviť.

  1. Vymyslite si odmenu, ktorou sa po upratovaní potešíte. Tabuľka čokolády alebo ďalšia časť obľúbeného netflixového seriálu určite poslúžia ako dobrá motivácia.
  2. Upratujte, keď nikto nie je doma. Síce tým prídete o možnosť naučiť svoje potomstvo správnu techniku utierania prachu z poličiek, ale ušetríte si zbytočné nervy. Nikto vám nebude zavadzať a behať po čerstvo umytých podlahách. Bez nekonečných otázok ostatných členov domácnosti si zároveň môžete utriediť myšlienky a možno prídete na to, že aj upratovanie je dobrá forma meditácie.
  3. Neupratujte hneď všetky miestnosti. Neklamte sami seba, za jeden deň určite nestihnete oslobodiť celý svoj byt spod jarma špiny. Urobte si plán. Dnes kuchyňu, zajtra obývačku, pozajtra izby. Vďaka tomu vás nebude strašiť toľko práce naraz.
  4. Berte upratovanie ako šport. Za hodinu strávenú umývaním dlážok spálite 200 kalórií. Keby ste ich chceli spáliť ešte viac, vyskúšajte náruživé tepovanie kobercov. Toľko by ste nespálili ani pri poctivej joge!
  5. Zapnite si obľúbenú hudbu. Nie však relaxačnú ani sentimentálnu, ale energickú, ktorá vás poriadne rozhýbe. Zadá vám rytmus a čas preletí rýchlejšie. A kto povedal, že počas upratovania si nemôžete zatancovať?
  6. Vypnite sociálne siete. Keď si pri bode č.5 budete vyberať hudbu k upratovaniu, nech vám ani nenapadne zablúdiť prstom na sociálne siete. Ani sa nenazdáte a po hodine sa nájdete pri tom, ako si bezducho prezeráte obrázky šteniatok alebo si čítate tipy na ľahšie upratovanie.
  7. Začnite s tým najťažším. Keď zistíte, že ste už urobili tú najneobľúbenejšiu činnosť, bude vás to motivovať k príjemnejších povinnostiach. Pri umývaní kúpeľne začnite umývaním záchoda. Pri prezliekaní posteľnej bielizne začnite od perín. Zvyšok sa urobí sám.
  8. Zbavte sa zbytočností. Prestaňte donekonečna prekladať, rozkladať, vykladať veci, ktoré vôbec nepotrebujete. Všetky staré haraburdy pohádžte do odpadkového vreca a šup s ním rovno do kontajnera. Aby ste nebodaj nedostali pokušenie priniesť ho späť.
Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: