12. októbra 2020
Kategorie: Bývanie

Teplé farby – význam a použitie v interiérovom dizajne

Teplé farebné tóny ako žltá, červená a oranžová čoraz viac prenikajú do našich domácností. Poznáte ich význam, symboliku a vplyv na priestor i ľudskú osobnosť?

Červená

Spája sa s ohňom, láskou i vášňou, v Číne je červená farbou šťastia a prosperity. U senzitívnejších ľudí červená farba zvyšuje krvný tlak a zrýchľuje dýchanie. Červená sa používa aj na zvýraznenie – či už nebezpečenstva (brzdové svetlá, červená na dopravných značkách a semaforoch) alebo významnej situácie (červený koberec pri slávnostných príležitostiach). V interiérovom dizajne sa červená používa predovšetkým na zvýraznenie, vykreslenie sily a vášne. Ide o všestrannú farbu, nakoľko svetlejšie verzie pôsobia energicky, zatiaľ čo tmavšie odtiene sú výrazne elegantné.

Oranžová

Oranžová je veľmi žiarivou a energickou farbou. V tlmenejších odtieňoch má krásny zemitý nádych, evokujúci farby jesene. Práve vďaka asociáciám s meniacimi sa ročnými obdobiami môže oranžová predstavovať zmeny a pohyb ako taký, býva však spájaná aj s kreativitou či dokonca zdravím a vitalitou. Pri použití v interiérovom dizajne oranžová púta prinajmenšom rovnakú pozornosť ako červená, akurát s tým rozdielom, že zďaleka nie je taká výrazná, silná či dokonca až agresívna. Oranžová sa vo všeobecnosti považuje za priateľskú a príťažlivú farbu.

Žltá

Z teplých odtieňov ide o najjasnejšiu a najenergickejšiu farbu. Spája sa so šťastím a slnečnými lúčmi, v niektorých krajinách však aj s klamstvom či zbabelosťou a nebezpečenstvom, hoci v tomto prípade nie je asociácia taká silná, ako v prípade červenej farby. Vnímanie žltej sa líši naprieč kultúrami – v Egypte je žltá smútočnou farbou, no v Japonsku predstavuje odvahu. Vo svete interiérového dizajnu sa jemná žltá používa ako neutrálna farba, napríklad v detských izbách. Svetlá žltá navodzuje pocity tepla, pohody a šťastia, jej tmavší odtieň dotvára vintage look a používa sa najmä na vyjadrenie stálosti a trvácnosti.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: