27. decembra 2021
Kategorie: Bývanie, Tipy a rady

Ako vybrať záclony a závesy do bytu

Stačí tak málo na to, aby váš interiér pôsobil útulne, zladene a vzdušne. Pri zariaďovaní nových priestorov dbajte na správny výber doplnkov, ku ktorým pridajte rôzne izbové kvety, vankúše, nábytok, zrkadlá a pod.. Na záver do okien zaveste záclony alebo závesy, aby ste dokonalú atmosféru krásne uzavreli.

Rozdiel medzi závesmi a záclonami

V prvom rade je to druh materiálu z akého je daná záclona ušitá, jej dĺžka. Napr. záclony použité len do prvej polovice okna sa nazývajú vitrážky a plnia funkciu skôr dekoračnú. Tie dlhšie sa hodia do francúzskych okien, ktoré pekne skopírujú až po zem a v prípade potreby súkromia sa môžu zatiahnuť. No nemôžete sa spoliehať že prevezmú funkciu závesov, ktorých je aj tepelná izolácia v čase teplých a chladných období. Záclony zároveň nedokážu okno úplne zatemniť. Priehľadnosť je tam badateľná.

Závesy sú vyrábané z omnoho hustejšieho vlákna, než záclony a ako sme spomínali vyššie chránia intimitu vašej domácnosti. Plnia aj estetickú funkciu svojim vzhľadom a nápaditosťou vzorov i farebných kreácií. Závesy sa hodia prakticky všade, kde potrebujete dodať súkromie, ukryť sa pred slnečnými lúčmi, či do miestností, kde chcete pracovať či odpočívať. Závesy zahŕňajú dve podskupiny stupňa zatemňovacej látky. Blackout závesy dokážu 100% izolovať priestor od vonkajšieho sveta, tepla i chladu. Dim-out závesy sú také, ktoré prepúšťajú len 25 až 30 % svetelného žiarenia, tepla a chladu.

Kombinácia závesov a záclon

Keď už sme vám spomenuli pár rozdielov, tak si už medzi nimi snáď budete vedieť vybrať. Teplé tóny závesov môžete kombinovať so studenými záclonami. Jedným z príkladov je použitie modrých závesov a žltých záclon. V tomto prípade ide o dokonalú súhru farieb, ktoré nielen plnia svoju užitočnú funkciu, ale pritom aj skvele spolu vyzerajú. Potešia vaše zmysly a dotvoria svieži priestor. Taktiež môžete siahnuť po kombinácii studených odtieňov pre oba prípady. Teda sivé závesy a biele záclony. Odporúčame vzory a motívy vyberať pre závesy a záclony ponechať jednofarebné. Len to vyskúšajte.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: