14. novembra 2022
Kategorie: Lifestyle

Výkonný mixér ocení celá vaša rodina

Radi si pocas pokojného víkendu plného oddychu pochutnáte na vynikajúcej jahodovej bublanine či kysnutom orechovom koláči? Potom bude kúpa kuchynského mixéru tou najlepšou voľbou. Na trhu si máte možnosť vybrať z rozmanitej škály modelov s rôznou konštrukciou, výkonnosťou, odlišným materiálovým prevedením i inteligentnými funkciami.

Typy mixérov

Tyčové a ručné

Tyčový mixér je vyrobený tak, že jeho telo tvorí štíhla konštrukcia s mixovacou hlavicou. Tá je dostupná v mimoriadne odolnom kovovom alebo o čosi menej kvalitnom plastovom prevedení. Vďaka výborným fyzikálnym i mechanickým vlastnostiam sú kovové typy vhodné na mixovanie horúcich jedál a svojim vyhotovením sú určené hlavne na ponorné šľahanie. A ak si zaobstaráte multifunkčný tyčový mixér, nájdete v ňom bohaté príslušenstvo nielen na šľahanie, ale aj drvenie a sekanie.

Klasický ručný šľahač by mal byť súčasťou výbavy každej domácnosti. Vďaka dvom hnetacím a dvom šľahacím metličkám dokáže vymiesiť a vyšľahať cesto na lahodný kysnutý či piškótový koláč. Môžete si dokonca zvoliť niekoľko stupňov mixovania a k dispozície vám je aj praktická miska s držiakom.

Nutričné a smoothie mixéry aj sekáčiky

Keď si radi doprajete nielen chutné, ale aj zdravé jedlo, nutričný mixér bude pre vás dokonalý. Poradí si nielen so semienkami, obilninami a orechmi, ale čo je pozoruhodné, zachová v nich všetky dôležité živiny, vitamíny, minerály a mikronutrienty. A navyše si nádobu môžete kdekoľvek vziať so sebou a tešiť sa z fantastickej chuti lahodného nápoja.

Podobným spôsobom vám poslúži aj smoothie mixér, pri ktorom si pohár aj s vekom viete taktiež zobrať so sebou. Pokiaľ potrebujete rozsekať alebo rozdrviť ovocie, zeleninu, voňavé bylinky či tvrdé vlašské aj para orechy, pistácie a arašidy, v ponuke nájdete množstvo úžasných sekáčikov a drvičov. Určite oceníte, že komfortnejšie modely zvládnu rozsekať aj akýkoľvek druh mäsa i pevného ľadu.

Významné parametre pri výbere mixéra

Výkon a počet otáčok

Pamätajte na to, že čím vyšším výkonom spotrebič disponuje, tým lepšie mixovacie vlastnosti vám ponúkne. Keď je váš obľúbený model vybavený väčším počtom programov a príslušenstva, jeho výkon bude vykazovať vyššiu úroveň. Náročnosť a motorová záťaž je pri spracovaní mäkkého zemiakového pyré či smotanovej plnky odlišná ako pri mixovaní tvrdého bravčového mäsa alebo orechov. Vtedy je nevyhnutné zvoliť si vyšší prípadne maximálny výkon.

To, koľkokrát sú mixovacie čepele schopné sa otočiť počas jednej minúty vyjadruje počet otáčok. Menší počet, teda 11 000 otáčok vám postačí, pokiaľ si želáte rozmixovať potraviny iba nahrubo. Tvrdšie pokrmy si vyžadujú minimálnu rýchlosť až 20 000 otáčok v priebehu minúty.

Materiál a bezpečnostné prvky

Veľkým prínosom pre moderné typy mixérov sú fantastické nadštandardné funkcie, napríklad ochrana motora voči prehriatiu a bezpečnostná poistka. Predstavuje istotu, že zariadenie sa spustí do chodu iba za podmienok, že všetky jeho komponenty sú na správnom mieste a nevykazujú žiadnu poruchovosť. Ergonomická rukoväť potiahnutá vrstvou proti šmýkaniu a tiež protišmykové nožičky sú neoceniteľným a príjemným bonusom pri manipulácii s mixérom.

Ak sa zameriame na materiál, majte na pamäti, že vyššou odolnosťou proti pôsobeniu tepla a mechanickému poškodeniu disponuje, tým je u neho očakávaná dlhšia doba životnosti. Ak túžite po excelentnej kvalite, siahnite po pevných kovových typoch a ak by ste sa mali rozhodnúť pre vhodné vyhotovenie nožov, uprednostnite také, ktoré sú zhotovené z trvácnej nehrdzavejúcej ocele. Keď plánujete v mixéri spracovávať horúce jedlá, stavte na obľúbené a osvedčené sklo alebo vysoko odolný tritan. Spomínané materiály sú bezpečné, s potravinami vzájomne nereagujú a neuberú im ani z chuti a ani z arómy.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: