30. novembra 2020
Kategorie: Bývanie

4 základné princípy feng-šuej

Feng-šuej je východné umenie, ktoré pracuje s výkladom energetického smerovania a prúdenia. Jeho cieľom je definovať rozloženie komponentov v priestore tak, aby pôsobili čo najharmonickejším a najvyváženejším dojmom. Toto sú všeobecné zásady feng-šuej, ktoré môžete aplikovať aj vo vašej domácnosti.

1) Dvere vs. dôležité body v miestnosti

Jeden z najdôležitejších princípov feng-šuej definuje takzvanú veliteľskú pozíciu. Tú reprezentuje napríklad posteľ, pracovný stôl (kariéra) či sporák (bohatstvo). Ide o to, aby ste pri používaní týchto predmetov videli na dvere a neboli k nim otočení chrbtom. Zároveň ale stôl, sporák alebo posteľ nesmú byť s dverami v jednej línii.

2) Natiahnite priestor do výšky

Nemusíte do svojej domácnosti integrovať lezeckú stenu ani rebrík, bohato postačia vertikálne tvary a línie. Práve tie totiž symbolizujú rast a expanziu ako takú. Optické navýšenie môžete dosiahnuť rôznymi spôsobmi – inštaláciou svetelného zdroja, ktorého lúče smerujú nahor, osadením vysokej rastliny niekam do rohu izby, no veľmi fajn budú aj vysoké poličky na knihy.

3) Poriadok nadovšetko

Vo feng-šuej sa predpokladá, že neporiadok zaberá drahocenný priestor, ktorý potrebuje prichádzajúca energia. Ak budete mať okolo seba neporiadok, neprispeje to k vašej celkovej pohode, o interiérovom dizajne nehovoriac. Menej neporiadku znamená viac produktivity a menej stresu v týchto chaotických časoch. A to je naozaj dobý deal.

4) Žiadne prekážky

Sú najbežnejšie trasy vo vašej domácnosti, napríklad zo spálne do kúpeľne, naozaj „priechodné“? Neexistuje tam nejaký bod, do ktorého každý deň narazíte? Popremýšľajte o tom, ako sa pohybujete vo svojom vlastnom vesmíre, a pokúste sa vytvoriť čo najprehľadnejšie trasy. Efektívnosť je vo feng-šuej všetkým, preto je dôležité odstrániť akékoľvek prekážky, ktoré by vám stáli v ceste.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: