5. októbra 2020
Kategorie: Zdravie

Prečo používať fitness opasok?

Posilňovanie, cvičenie a kovové činky sú vaše hobby? Opatrnosti nie je nikdy dosť. Nezabúdajte aj na vašu chrbticu a používajte fitness opasok.

Ak si myslíte, že fitness opasok je vám zbytočný pretože ste práve začali v posilňovni a nedvíhate až také ťažké váhy, aby ste si ublížili alebo práve naopak, ste jeden z tých, ktorý už nejaké tie kilá nadvíhal a má techniku v malíčku, ste na omyle. Fitness opasok je jeden z dôležitých pomôcok pre váš workout. Nebojte sa, že iný si o vás budú myslieť, že sa hráte na fitnessku, či kulturistu. Nezaoberajte sa mienkou ostatných, ale vašim zdravím.

A na čo vlastne slúži taký opasok? A ako si vybrať tú správnu veľkosť?

  • Opasok vám spevní vaše bedrové svalstvo a tým pádom zafixuje chrbticu.Čiže pri cvikoch ako sú mŕtve ťahy či drepy, vaša chrbtica bude stabilná, predídete tak nechceným úrazom alebo vykriveniam. (Samozrejme, že všetko záleží aj od vašej techniky!)
  • Budete stabilnejší a uvidíte, že aj prevedenie cviku, najmä pri vyšších váhach, bude jednoduchšie. Spočiatku budete mať možno zvláštny pocit, no po pár tréningoch si naň úplne zvyknete.

A ako si vybrať správnu veľkosť?

Opasok by mal byť tesný, a počas cviku sa nesmie hýbať. Tým zaručíte vašu stabilitu. Odporúča sa, aby ste si ho počas páuz dávali dole, pre lepšiu cirkuláciu krvi. Existujú rôzne typy opaskov. Ponúkajú ich v každej športovej predajni, v predajni s výživovými doplnkami alebo online. Najčastejšie sú kožené na cvoky alebo so suchým zipsom. Ten na cvoky je stabilnejší a drží lepšie ako tie na suchý zips. V prípade, že by vám bol trocha väčší, dierky si už dorobíte ľahko, čo bohužaial pri suchom zipe nie je možné, tam vám obvod musí sadnúť.

Opasok nepredstavuje veľkú finančnú investíciu ( pohybujú sa okolo 15 – 20€), no je dôležitý pre vaše zdravie. Lepšie strpieť pár štipľavých jazykov a cvičiť celý život ako sa hrať na machrov a o pár rokov sedieť na vozíku, či chodiť na pravidelné návštevy k fyzioterapeutovi.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: