9. apríla 2021
Kategorie: Bývanie

Šijací stroj vás pripraví na leto. Naviac ekologicky

Poďte v štýle zero waste, teda života bez odpadu, začať šetrnejšie nakladať s vaším textilom. Prestaňte staré oblečenie vyhadzovať a prešite ho. Potrebujete k tomu iba šijací stroj a chuť tvoriť.

Ruku na srdce, koľko máte doma napríklad starých džínsov, do ktorých sa už nevojdete, či z nich vyrástli vaše deti? Možno nájdete aj staré už strihovo nemoderné kúsky, či tie bez elastanu, ktoré už dnes nikto nosiť nechce. Šijací stroj vám z nich pomôže vytvoriť skutočne exkluzívny bytový textil. Džínsový patchwork je hitom.

Rozstrihajte džínsy na menšie kúsky a zošite ich do jedného veľkého plátna. Takto vytvorenú tkaninu potom použite na vankúšiky, sedáky, ale kľudne s nimi môžete prečalúniť aj sedačku či kreslá. Hodila by sa vám k vášmu džínsovému výtvoru aj deka? Opäť si vytvorte patchworkové plátno zo zošitých kúskov džínsoviny. Ako protikus potom príde klasická deka z mikrovlákna. Tú k plátnu z džínsoviny prišite.

Z plátna zo zbytkov džínsoviny a iných látok si však ušijete aj vankúše na záhradu, alebo niečo na seba. Originalita sa cení a tá, ktorá je trvale udržateľná, ešte viac.

Prešívajte. Prešívajú aj návrhári

Dnešným hitom je doslova prešívaná móda. Aj návrhári recyklujú staré oblečenie. Prešívajú šaty, zo starého oblečenia vyrábajú textilné plátna a z nich potom nové kúsky. Už sa nechodí pre látky do Talianska. Najväčším pokladom je staré vyhodené oblečenie. Ak máte doma šijací stroj, skúste, čo s ním dokážete. Šetríte vďaka tomu peniaze, prírodu, a ešte sa zabavíte kreatívnym tvorením. Šiť sa dá samozrejme aj z nových látok. Skúste však radšej kombinovať nové zo starým. Budete viac trendy.

Aký šijací stroj si kúpiť?

Nemáte doma šijací stroj? Tak to vás čaká jeho nákup. V každej domácnosti by mal byť klasický šijací stroj. Ak to však myslíte so šitím vážne, budete potrebovať aj overlock. Ten šije, strihá a začisťuje súčasne. Je nevyhnutnosťou, ak chceme šiť z úpletov a iných pružných tkanín. A takýchto látok je dnes v e-shopoch veľa, naviac v krásnych designoch. Určite im neodoláte a bude sa vám k nim hodiť šijací stroj vhodný pre šitie pružných tkanín.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: