15. decembra 2022
Kategorie: Bývanie

Plánujete vymeniť starú práčku za novú? Poradíme vám ako na to

Práčka je moderným spotrebičom v domácnosti, ktorý vám ušetrí množstvo času a námahy, ktorú by ste museli vynaložiť pri klasickom ručnom praní. A navyše bielizeň vypraná v práčke je nádherne čistá a príjemne voňavá. Dnes si môžete vybrať zo širokej palety rôznych modelov, ktoré sa líšia nielen úrovňou kvality, výkonnosťou, spotrebou energie, ale aj komfortom obsluhy.

Typy pračiek

Práčky s vrchným plnením sú vyrábané v rozmerovo menších prevedeniach, sú užšie, a čo je praktické, nevyžadujú veľa voľného priestoru na otváranie dvier bubna. Často sa po nich poohliadnu vlastníci menších jednoizbových bytov a garsóniek, ale i seniori, ktorí si uľahčia prácu a nebudú nútení neustále ohýbať svoju chrbticu.

A ak patríte medzi náročnejších spotrebiteľov, rozhodnite sa pre práčky s bočným plnením. Disponujú väčšou kapacitou bubna, ale určite si vás získajú aj svojou luxusnou výbavou s obdivuhodnými funkciami. Pokiaľ siahnete po práčkach kombinovaných so sušičkou, pamätajte na to, že kapacita bubna určeného na sušenie je o polovicu menšia ako kapacita bubna na pranie.

Typ bubna a jeho kapacita

Keď vašu domácnosť obýva menej členov, postačí vám typ s kapacitou bubna 4 kg. Pri početnejšej rodine vrelo odporúčame zakúpiť si práčku s kapacitou 6 kg a viac. Nezabúdajte však na to, že bubon by nikdy nemal byť naplnený bielizňou maximálne až po horný okraj, ale je nutné v ňom ponechať asi 15 cm voľného priestoru. Odev bude mať viac miesta pre pohyb, výborne sa vypláka, prášok na pranie sa dôkladne rozpustí a prádlo sa príliš nepokrčí.

Čo sa týka veľkosti otvorov na bubne, tie s tými väčšími veľmi šetrné k textilu nie sú. Pôsobením odstredivej sily sa totiž na nich tvoria neestetické hrčky. Preto je vhodné vybrať si práčku s voštinovým bubnom, ktorý dokáže vytvoriť medzi bielizňou a stenou extra jemný vodný filter, ktorý napomáha ľahkému a kĺzavému pohybu odevu.

Energetická spotreba a odstreďovanie

Spotreba elektriny je jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere tej správnej práčky. Najkvalitnejšie modely s mimoriadnym výkonom a nízkou spotrebou energií sú označené triedou kvality A. V rodinnom rozpočte vám tak ušetria niekoľko eur ročne navyše. Ak sa zameriame na účinnosť odstreďovania, rozlišujeme triedy A až D podľa množstva vody zostávajúcej v bielizni vyjadrenej v percentách. Napríklad pomocou skvelého odstreďovania triedy A zostane v odeve menej ako 45 % zvyšku vody, čím sa podporí jeho rýchlejšie sušenie.

Doplnkové funkcie

  • Fuzzy Loggic – senzory práčky si sami navolia potrebný program prania, množstvo pracieho prášku i objem vody a tiež dĺžku pracieho cyklu.
  • Parné pranie – funkcia, ktorá sa teší veľkej obľube najmä u alergikov, vďaka efektívnemu spôsobu prania prostredníctvom horúcej pary, ktorá brilantne ničí baktérie, alergény, peľ a plesne. Oceníte ho aj kvôli schopnosti prirodzene uvoľňovať textilné vlákna a vytvoriť tak možnosť pre vniknutie prostriedku na pranie pomerne hlboko a odstrániť staršie zaschnuté škvrny.
  • Odložený štart – nastavíte si čas prania a po príchode z práce či prechádzky vás bude čakať čisto vyprané prádlo.
  • Vodotesný systém – poškodením vnútornej strany prítokovej hadice sa vďaka tomuto unikátnemu systému prívod vody ihneď zastaví.
  • Podporný systém Wi-Fi a NFC –   chytrý telefón vám spoľahlivo a s prehľadom umožní sledovať proces prania a aktuálny stav zariadenia. V prípade poruchy a nefunkčnosti budete o tom včas informovaný. Funkciou NFC si zabezpečíte nahrávanie nových programov prania.
Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: