Správne aplikovaný silikón neprepustí ani kvapku vody
Na tmeloch zo silikónu, ktoré chránia vaše vane aj WC sa s pribudajúcim časom začnú tvoriť drobné trhliny prepušťajúce vodu, čo potom môže spôsobiť nepríjemnosti nielen vám, ale i susedom. Preto je nevyhnutné ich včas vymeniť, čo má samozrejme aj protiplesňové a hygienické opodstatnenie. My vám ponúkame praktický návod ako postupovať pri výmene tak, abyste boli s výsledkom spokojní.
Odstránenie starého silikónu
V prvom rade musíte starý silikón odstrániť, k čomu vám fantasticky dopomôže špeciálna škrabka vyrobená na jeho likvidáciu. Tvoria ju dve časti a to hrot na jednom konci a stierka na opačnom. Pomocou hrotu opotrebovaný tmel skrátka prepichnete a potom už iba jednoduchým pohybom špachtle ho súvisle odstránite. Tento efektívny spôsob je na rozdiel od použitia nožíka omnoho bezpečnejší ako pre vás, tak aj pre okolité obkladové materiály. Vy predídete nepríjemnému poraneniu a kachličky či iné obklady zostanú neporušené.
Existuje však aj iná pohodlnejšia metóda, ktorou sa predchádzajúceho silikónu zbavíte chemickou cestou použitím odstraňovača. Jeho hrubú vrstvu naneste na miesta so silikónovým tmelom, nechajte 20 prípadne i viac minút účinkovať a v závere špachtľou zvyšky silikónu odstráňte. Všetko dobre opláchnite vodou, odmastite a nechajte dôkladne a starostlivo uschnúť.
Typy silikónu
Vedeli ste, že na trhu si môžete vybrať z viacerých druhov silikónu? Vy sa rozhodnite pre taký, ktorý bude, čo najlepšie vyhovovať vašim potrebám. V predajniach aj e – shopoch máte k dispozícii acetátové, oximiové alebo sanitárne typy. Acetátové sú typické kyslou vôňou a po vytvrdnutí môžete obdivovať ich pružnosť, trvácnosť i stálofarebnosť. Sú vhodné najmä na utesňovanie sklenených či kovových materiálov aj glazúrovaných obkladačiek. Pri oximiových silikónoch kyslastý zápach neucítite. Vynikajúco priľnú k nehrdzavejúcej oceli, sklu i hliníku a veľmi dobre vám poslúžia pri tesnení a zasklievaní okenných rámov z dreva ošetreného polyuretánovými i syntetickými nátermi a tiež stmelia škáry okolo umývadiel a vaní.
Pri sanitárnych typoch budete milo prekvapení ich odolnosťou voči vlhkému prostrediu, do ktorého sú určené. Ak ich použijete na tmelenie okolo akrylátovej vane, WC, umývadla či kuchynskej linky, skvelý výsledok nenechá na seba dlho čakať. Obsahujú totiž určitý podiel špeciálnych prísad zabraňujúcich vytváraniu plesní a výborne si poradia aj s agresívnymi čistiacimi prípravkami.
Aplikácia silikónu
Keďže silikón má tendenciu sa rozťahovať smerom do šírky a vy zaiste chcete, aby sa jeho množstvo dostalo iba tam, kde je to potrebné. Preto nalepte kryciu papierovú lepiacu pásku na obidve bočné strany medzery, ktorú mienite vyplniť tmelom. Nezabudnite si nachystať papierové utierky, ktorými si očistíte ruky od silikónu. A teraz si pripravte vytláčaciu pištoľ, vložte do nej tubu so silikónom, z hrdla, ktorej ste odrezali kúsok plastu a pustite sa smelo do nanášania tmelu.
Postupujte od okraja k okraju, až kým neprejdete celý obvod vane alebo umývadla. Prstom namočeným vo vode so saponátom vyhladzujte postupne po častiach novovytvorenú vrstvu a skontrolujte zrakom, či nezbadáte nechcené medzery. Ak áno, vyplňte ich tmelom a opäť zahlaďte. Nakoniec papierovú pásku strhnite a nechajte silikón schnúť približne 8 hodín. To ako rýchlo dosiahnete požadovanú kvalitu nanesenej vrstvy závisí od teploty a vlhkosti vzduchu v okolí a pomôcť vám v tom môže i teplovzdušný ventilátor.