12. júla 2020
Kategorie: Auto-moto

VIN kód – čo to je, na čo slúži a ako ho čítať

Kupujete ojazdené auto a chcete si overiť, či vám jeho majiteľ podáva skutočne pravdivé informácie? Dôležitú indíciu vám poskytne VIN kód vozidla. Čo to vôbec je a aké informácie z neho môžete získať?

Čo je VIN kód?

VIN je skratkou anglického Vehicle Identification Number, slovensky identifikačného čísla vozidla. VIN kód má od roku 1983 medzinárodne ustálenú formu, pozostáva zo sedemnástich znakov (čísla a písmená), v ktorých sú zakódované dôležité informácie o automobile a jeho vlastnostiach. Práve na základe týchto informácií sa môžete dopátrať ku servisnej histórii auta, prípadne si overíte to, či automobil nie je kradnutý. Takzvané „VINko“ nájdete na rôznych miestach automobilu – kód môže byť vyrazený priamo na karosérii (napr. B stĺpik), nachádza sa na podlahe spolujazdca, tiež v dolnej časti čelného skla alebo vytlačený na štítku.

Ako čítať VIN kód?

Ak rozumiete „reči“ VIN kódu, dokážete z radu znakov identifikovať napríklad obsah motora alebo krajinu, kde vozidlo vyrobili. Informáciu o nej nesie úplne prvý znak. Druhý sa týka výrobcu a tretí je zväčša variabilný. Auto vyrobené v Európe spoznáte aj podľa toho, že prvým znakom vo VIN kóde bude niektoré z písmen od S po Z. Ďalších šesť pozícií za prvou trojicou znakov patrí popisu, respektíve označeniu typu vozidla a túto časť kódu si určuje každý výrobca sám. Podľa zvyšných ôsmich znakov je možné vozidlo jednoznačne identifikovať na základe modelového roku, prevodovky či motora.

VIN ako rodný list

VIN kód je teda niečo ako rodný list a jedinečný podpis každého automobilu, ale aj motorky či nákladných a úžitkových vozidiel. Aby sa zamedzilo jeho sfalšovaniu, nachádza sa tento kód až na 16 rôznych miestach na vozidle, pričom mnohé z nich sú ťažko dostupné. Okrem toho ale „VINko“ nájdete aj v servisnej knižke, oboch technických preukazoch, v poistnej zmluve a ďalších dokumentoch k vozidlu.

Zdroj / foto: auto.cz.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: