22. júna 2020
Kategorie: Auto-moto

3 talianske legendy na štyroch kolesách

Štýl, temperament a zmysel pre dizajn – tieto momenty v sebe nesie prakticky akýkoľvek produkt s visačkou „Made in Italy“. Výnimkou nie sú ani automobily. Pripravili sme pre vás zoznam legendárnych áut talianskych značiek, nad ktorými zaplesá srdce azda každého fanúšika automobilizmu.

Ferrari F40

Ferrari F40 je vskutku nadčasovým vozidlom. Vyrábalo sa na konci 80tych rokov minulého storočia, no jeho funkčný dizajn a parametre sú ešte aj dnes obdivuhodné. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 4 sekundy a maximálna rýchlosť atakujúca 330 km/h, to sú čísla, ktoré prosto vyrážajú dych. Hodnotu tohto vozidla zvýrazňuje aj fakt, že sa jedná o posledný automobil, ktorý vyšiel z návrhov slávneho Enza Ferrariho. F40 sa od roku 1987 do roku 1990 vyrobilo 1311 kusov.

Lamborghini Countach

Superšport s označením Countach predstavila značka Lamborghini už v roku 1974. 2-miestné kupé sa vyrábalo až do roku 1990 a za ten čas sa stalo ikonou. Pozornosť verejnosti priťahoval predovšetkým „svalnatý“ dizajn vozidla s výraznými hranami, menej už jeho jazdné vlastnosti. Auto má pomerne vysoký odpor vzduchu (CX 0,44, napríklad Fabia combi má CX 0,3), je výrazne náchylné na bočný vietor a veľmi nestabilné pri vysokých rýchlostiach. Napriek mnohým nedostatkom ale Lamborghini Countach doteraz vzbudzuje obrovské vášne.

Lancia Delta Integrale

Praotec moderných hothatchov a podľa mnohých vôbec najlepší hothatch, aký bol kedy vyrobený. Lancia Delta Integrale je spomienkou na časy klasického rallycrossu, v ktorom tento automobil absolútne dominoval – v rozmedzí rokov 1987-1992 s ním jeho piloti dosiahli viac ako 40 víťazstiev a 6 pohárov konštruktérov. Typický hranatý dizajn vo farbách tímu Martini Racing pôsobí ešte aj dnes ako dokonalý eye-catcher. Auto sa dostalo aj do sériovej výroby a tak si pocity z rally jazdci mohli užiť všetci fanúšikovia tejto talianskej značky.

Zdroj / foto: wikipedia.org, garaz.cz.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: