30. októbra 2021
Kategorie: Technológie

3 z mnohých moderných technológií, o ktorých sa vám kedysi nesnívalo

Existujú vynálezy, ktoré by nám mohli zmeniť každodenný život. Technológie nám občas pomáhajú urobiť zo sveta krajšie miesto. Budúcnosť patrí pokroku. Priblížime vám pár technologických noviniek, ktoré vás nenechajú chladnými.

Elektromobily – „zelená“ forma dopravy

Ekologická forma spotreby elektrickej energie, ktorá je ukrytá v karosérii elektromobilov. Naša planéta si zaslúži, aby sme z nej toľko energie neukrajovali, aby sme jej ovzdušie nezamorovali splodinami, ktoré sa uvoľňujú z výfukov automobilov poháňaných fosílnymi palivami. Elektromobily sa pohybujú pomocou elektriny, ktorú môžu získať zo slnka, vetra či vody. Po uliciach sa pohybujú veľmi ľahko a nehlučne. Druh dopravy, ktorý sa najviac hodí do mesta. Kamkoľvek vás privezie s plne nabitou batériou.

Využívanie energie ekologickejšou formou

V súčasnosti sa elektrina prenáša elektrickým vedením, kvôli ktorým sa ukrajuje zo zelených plôch. Sme závislý na fosílnych palivách ako sú napr. ropa a zemný plyn. Neustále sa zo zemského jadra vyciciavajú obrovské objemy palivových látok. Jeho zásoby sa postupne vyčerpávajú a miesto krásnych miest sa rozširujú ropné plošiny, po ktorých ostane len mesačná krajina. Obnoviteľné zdroje medzi ktoré patrí bezpochyby vietor, voda či ohnivá hviezda Slnko, prinášajú nespočetné množstvo alternatív na výrobu elektrickej energie. Jedným z príkladov je forma premeny slnečnej energie na elektrickú v systéme solárnych panelov. Takto získaná energia, dokáže zásobiť celú obytnú zónu.

Nevyčerpateľná  energia

Za pár desiatok rokov bude svet potrebovať o 50% viac energie ako doteraz. Odkiaľ ju získame? Táto otázka trápi mnoho múdrych hláv. Mnoho inžinierov a vedcov sa pokúša o bezpečnú jadrovú fúziu na Zemi, ktorou by sme mohli naveky čerpať energiu, podobnú energii získanej zo Slnka. Jedná sa o spájanie atómov a ich kombinovania na prípravu čistej energie, ktorá by neškodila našej planéte Zem.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: