24. novembra 2016
Kategorie: Technológie

Android vs. iOS

V tomto článku sa pokúsim z pozície použivateľa a pozorovateľa napísať menšie porovnanie dvoch najväčších mobilných platfórm – mobilných operačných systémov Android a iOS.

Prečo som sa rozhodol napísať článok o porovnaní týchto dvoch velikánov? Nakoľko aktívne používam oba operačné systémy (anrdoid a ios) a mnoho ľudí si tvorí vlastné názory na dané platformy, rozhodol som sa, že sa s vami podelím o ten môj názor.

Android

Android aktívne používam už asi od roku 2011, kedy som si zakúpil prvé zariadenie s týmto zeleným robotom. Na tie časy si naozaj veľmi dobre pamätám. Bol to Sony Ericsson Xperia X10 mini- telefón, ktorý padne do ruky i dieťaťu. Asi o rok a pol neskôr som si kúpil ďalší smartfón s androidom- Sony Ericsson WT19i, ktroý som používal cca pol roka a potom som ho predal. Medzitým som si zakúpil cca 3 android tablety, z ktorých jeden ešte dodnes občas používam. Počas mojej Android éry, som bol do tohto systému naozaj veľmi „zažratý“.

Android som mal natoľko rád, že som si vytvoril stránku, kde som písal recenzie na android hry a aplikácie. Samozrejme Androiďáci neznášajú Iphonistov a taktiež som mal v hlave vlastný názor na iOS, ktorý som rád „hlásal“. Považoval som celú platformu iOS za zbytočnú a nechápal som, ako môže niekto vyhodiť za zariadenie s nahryznutým jablkom toľké peniaze.

Na androide sa mi páči voľnosť systému, ktorá dáva vývojárovi, ale i bežnému použivateľovi neobmedzené možnosti. Na druhej strane musím podotknúť časté sekanie, reštarty a ďalšie nepríjemné čínske nedostatky.

iOS

Začiatkom roku 2014, kedy som zháňal nový smartfón, pretože stará S3 mini mi odišla som sa nechal „ukvákať“ na Iphone. Neviem či ste už niekedy počuli výrok, ktorý tvrdí, že stačí raz prejsť na iOS a už nikdy nebudete chcieť nič iné. Musím uznať, že je na tom kus pravdy! Hneď po tom, ako som prvýkrát zapol môj Iphone, tušil som, že toto bude niečo iné. Rýchlosť, čistosť, jasnosť a hlavne systém bez sekania, ktorý je stavaný na báze absolutnej jednoduchosti, ktorý zvládnu ovládať i vaši starí rodičia- aj takto možno opísať iOS.

Úžasné na tomto systéme je fakt, že aj keď papierovo sú iOS zariadenia slabšie oproti Androd zariadeniam, výkonnosťou sú omnoho stabilnejšie a svižnejšie.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: