15. mája 2021
Kategorie: Bývanie

Ako si vybrať vianočný stromček?

Ak premýšľate nad výberom vianočného stromčeku, pravdepodobne ste už dospeli k rozhodnutiu, že je dosť ničenia prírody a je najvyšší čas zadovážiť si trvanlivý umelý stromček. Je naozaj ekologickejší? A ako si ho správne vybrať?

Živý či umelý? Ekológia fandí umelým vianočným stromčekom

O živých vianočných stromčekoch vám dnes budú ich predajcovia vykladať, že nie sú z lesa, ale pestujú sa na špeciálnych plantážach, a teda práve pre potreby vianočných sviatkov. To ale neznamená, že sú ekologické. Na ich pestovanie sa používajú pesticídy, ktoré likvidujú trávnatý porast. Zaberajú miesto na ornej pôde. Taktiež sa k nám väčšinou dovážajú z veľkých diaľok v kamiónoch, kvôli čomu za sebou zanechávajú nežiadúcu uhlíkovú stopu.

Takže aj keď je umelý vianočný stromček z plastu, je ekologickejším. Vydrží vám skutočne roky. Nie je to žiadna jednorazová igelitka! Ak si vyberiete správne, svojou estetikou vás neurazí ani za 20, možná dokonca ani za 30 rokov. Stane sa na dlhé roky súčasťou vašej domácnosti. A keď už predsa len po desaťročiach doslúži, môže sa ekologicky recyklovať.

Vianočné stromčeky ako trpaslíci aj obri

Prvou voľbou, čo sa týka vianočného stromčeku, je samozrejme jeho veľkosť. Zapremýšľajme, kde bude mať v byte či v dome svoje miesto, aj koľko priestoru mu na Vianoce chceme dať. Vianočné stromčeky sa predávajú ako malé, trpasličie, zhruba 60cm, až po 360cm obrov. Tradične sú najpredávanejšie stromčeky od 150 do 210 cm. Možná v byte oceníte stromčekov aj viac. Do obývacej izby veľký a luxusný, do detských izieb potom tie najmenšie ako vianočné dekorácie.

Moderné vianočné stromčeky ponúkajú skvelé vymoženosti

Veľkým hitom sú 3D vianočné stromčeky. Kúpite ich ako borovicu, jedľu, smrek, dokonca zasnežené či tzv. full, tvorené výsostne z 3D ihličia. Tieto stromčeky sa dnes považujú za najvernejšie kópie živých vianočných stromčekov. Veľkým hitom poslednej doby sú zasnežené vianočné stromčeky, dokonca takmer čisto biele stromčeky. Už nemusíte bojovať ani s osvetlením. LED osvetlenie majú niektoré typy vianočných stromčekov zabudované priamo v sebe. Stromčeky s LED osvetlením sú naviac veľmi úsporné, ušetria prácu s omotávaním svetielok a mnohé sa hodia aj pre exteriérovú inštaláciu. Niektoré nám ponúkajú špecifické dizajnové prvky – sú na pníku, v kvetináči, či môžu mať úzky habitus. To oceňujeme z priestorových dôvodov.

TIP: Či už si vyberiete klasické stromčeky z trvanlivých umelých hmôt, alebo niektorý z aktuálnych trendov (3D stromček, stromček s integrovaným LED osvetlením apod.), kúpite ich v e-shope Svetstromcekov.sk. Predaj vianočných stromčekov 2021 začne tento rok už 19. októbra a v kamennej predajni v Bošanoch potrvá až do 24. decembra.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: