27. apríla 2022
Kategorie: Financie

Ako si našetriť pohotovostnú rezervu?

Vytvorenie základnej rezervy je kľúčovým plánom pre nečakané situácie. Postupne si môžete zväčšovať obsah rezervy, ktorý vám pomôže prečkať obdobia bez finančnej istoty. Finančná rezerva sa vám zíde aj v situáciách, keď sa doma niečo pokazí alebo vás zaskočí nejaký zdravotný problém, ktorého liečbu poisťovňa v plnej výške nepreplatí.

Vždy pripravení

Pohotovostnú rezervu si môžete vytvoriť z vášho platu, odkladaním určitej sumy. Spoločne s manželom či manželkou si dokážete odkladať dohodnutú sumu do „ponožky“, aby vaše úspory len rástli. Ak chcete vaše rodinné financie dostať pod kontrolu, vložte si ich na spoločný účet do banky s pohotovostnou rezervou najmenej 500 €. Veľa záleží aj od toho v akej príjmovej skupine sa nachádzate a akú výšku pohotovostnej rezervy si chcete nastaviť.

Kontrola nad financiami

Ak sa vám nedarí našetriť si pohotovostnú rezervu, napr. si vezmite nadčasy, vykonávajte nejaké platené služby (rozvoz jedál, upratovanie bytových priestorov a pod.), vykonávajte sezónne alebo víkendové práce, ktoré sú dobre platené. Čím skôr začnete, tým dosiahnete cieľ pohotovostnej rezervy. Stačí byť kreatívny a dokázať si za mesiac čosi ušetriť a ešte aj navyše zarobiť.

Kontrolu nad financiami môžu vykonávať za vás finanční poradcovia alebo si budete zapisovať údaje o tom, aký vysoký bol váš príjem a výdaj za mesiac. Dbajte na to, aby vaša rezerva sa nenachádzala na vašom bežnom účte, z ktorého platíte bežné a nutné veci, lebo by tam hrozilo to, že našetrené peniaze miniete a pritom si to ani nevšimnete. Ak to dodržíte, tým pádom sa už nemusíte strachovať o to, čo „ak“.

Trezor na pohotovostnú rezervu

Dnes je na trhu veľa rôznych trezorov na úschovu cenností a je len na vás aký z nich si vyberiete. Odporúčame vám taký, ktorý vás nebude podnecovať k tomu ho často otvárať pre drobnosti, ktoré si chcete stoj čo stoj kúpiť. Ako sa hovorí: „zíde z očí, zíde z mysle“. Prípadne ak dôverujete bankám, môžete si vaše peniaze uschovať tam, v podobe špeciálneho sporiaceho účtu. Avšak našetrené peniaze neinvestujte, na to si nájdite iné zdroje. Pohotovostnú rezervu si uschovajte len pre prípady núdze, ako napr. prepustenie zo zamestnania.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: