14. decembra 2023
Kategorie: Financie

Prečo sa oplatí investovať do zlata a aká je situácia na trhu?

Túžite zhodnotiť svoje ušetrené financie? Bola by ich škoda nechávať len tak na účte. Našťastie, v súčasnej dobe existujú riešenia, ako ich zhodnotiť čo najviac efektívne. Medzi tie patrí aj investovanie do zlata, o ktorom si povieme viac práve v tomto článku.

Prečo investovať do zlata? Dôvodov je hneď niekoľko. Napríklad, ide o skvelý spôsob zhodnotenia svojich financií aj z dlhodobého hľadiska. Investovanie do zlata vás dokáže efektívne ochrániť pred neustále rastúcou infláciou, vďaka čomu tak získate ekonomickú istotu.

Zlaté zliatky a tehličky

Možností, akou formou investovať do zlata je v súčasnej dobe hneď niekoľko. Za tie najviac obľúbené sa považujú zlaté zliatky a zlaté tehličky. Avšak, v tomto prípade nastáva na slovenskom a českom trhu menší problém. Je totiž známe, že žiadna česká mincovňa investičné zlato vo forme zlatých tehličiek nevyrába. Medzi producentov svetovo uznávaných zlatých tehličiek nepatrí ani žiadna slovenská mincovňa. Najčastejšie sa tieto formy investičného zlata vyrábajú vo švajčiarskych rafinériách.

Bezpečné útočisko

Investičné zlato sa častokrát označuje ako akési ,,bezpečné útočisko“ mnohých investorov. Jeho hodnota totiž nie je priamo závislá od ekonomických alebo politických udalostí, vďaka čomu nepredstavuje žiadne riziko. Aká je však cena zlata? Keďže je na Slovensku a v Českej republike pomerne nízka ponuka zliatok od švajčiarskej rafinérie, nastáva široké rozpätie cien investičného zlata. Rozpätie pritom dosahuje od najlacnejšieho po najdrahšie v niektorých prípadoch až 10 %.

Preto aj mnohí odborníci odporúčajú, aby ste pri nákupe investičného zlata mysleli na to, od akého predajcu nakupujete. Mal by mať cenovo dostupné investičné zlato a dobré referencie. Je totiž známe, že Slováci pri nákupe zlatých zliatok častokrát zaplatia viac ako napríklad Nemci alebo Rakúšania.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: