22. júla 2022
Kategorie: Financie

Ready made: A firmu máte hneď!

Máte dosť dobre premyslený plán, s ktorým by sa dalo začať úspešne podnikať? Ak v takom prípade teda aj chcete tvoriť obchodné transakcie a s tým spojené neodmysliteľné finančné záväzky, potrebujete to robiť s firmou, ktorá bude zapísaná v Obchodnom registri.

Pretože len takáto zaevidovaná firma podstúpila proces svojho platného založenia a boli teda pri nej overené všetky potrebné pohľadávky, je tiež podložená platnými zakladateľskými dokumentmi. Okrem iného sa do OR musí zapísať tiež firemné sídlo, teda nejaká kontaktná adresa, ktorá sa s touto firmou bude spájať. Môže ísť teda o kontaktnú adresu, nemusí ísť o adresu ulice, na ktorej stojí prevádzka. A pri spoločnostiach s ručeným obmedzeným sa musí na začiatok splatiť základné imanie v minimálnej výške 5000 eur. Firma by sa mala takisto zaregistrovať na daňovom úrade.

  • Založiť a teda vytvoriť firmu znamená- zapísať ju do Obchodného registra a zaregistrovať ju na daňovom úrade.

Takto v stručnosti zhrnuté v koncepte textového článku to rozhodne nevyzerá tak zložité, aké je to ale v skutočnosti. Je to náročný byrokratický proces, a to najmä z časového hľadiska.

  • Čo by teda narušilo v niektorých prípadoch podnikateľský plán. Hlavne u skúsenejších biznismenov, ktorí vidia novú príležitosť a musia konať čo možno najrýchlejšie.

Títo ale prípadne aj tí začínajúci podnikatelia, čo si skrátka chcú skrátiť byrokratický postup a chodenie po úradoch, si môžu kúpiť založené firmu. A stále populárnejší je v tomto odvetví pojem ready-made s.r.o.

Týmto pojmom sa označujú predzaložené spoločnosti s ručením obmedzeným na predaj, ktoré sú prichystané pre tých, ktorí ich majú záujem kúpiť. Sú teda zapísané v OR, zaregistrované na daňovom úrade, bolo pri nich splatené základné imanie  a ich predaj/kúpa prebehne tak, že sa ich obchodný podiel prepíše na kupujúceho. Kontaktná adresa firmy sa tu môže potom vyriešiť napríklad lacným virtuálnym sídlom na prestížnej adrese.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: