27. februára 2023
Kategorie: Tipy a rady, Zdravie

Ako užívať liečivé bylinky a rastliny?

Liečivé rastliny alebo bylinky sa už od nepamäti užívajú na podporu zdravia či proti rôznym chorobám. Užívali ich už naše staré mamy a aj ich mamy a užívame ich aj my. Nie vždy ale bylinky majú na organizmus priaznivý vplyv. Aj pri ich užívaní by ste sa mali riadiť pravidlami.

Bylinky – zázrak z prírody

Väčšina ľudí si myslí, že keď sú bylinky prírodné môžeme ich užívať ako chceme. To je ale omyl, ktorým by ste sa nemali nechať zmiasť. Bylinky obsahujú účinné látky, ktoré vplývajú na organizmus. V kombinácii z liekmi alebo inými účinnými látkami môžu chorobu zhoršiť.

Ako ovplyvňujú bylinky užívanie liekov

Ľubovník bodkovaný je výborná bylinka ak nemôžete zaspať alebo máte mierne depresie. Znižuje ale účinok liekov na srdce a aj antikoncepčných tabletiek.

Žihľava dvojdomá patrí medzi najobľúbenejšie bylinky u nás. Pomôže vám s alrgiami, astmou a hlavne pri infekciách močových ciest. Určite sa jej ale vyhnite ak máte problém so zadržiavaním vody v tele.

Šalvia podporuje krvný obeh, funkciu pečene, znižuje cholesterol v krvi a aj krvný tlak.  Aj táto bylinka vám môže spôsobiť problémy. Riedi krv a zvyšuje krvácanie. Ak užívate lieky na zníženie zrážanlivosti krvi môže vám šalvia narobiť problémy. Nie je dobré ju ani užívať ak máte problémy so srdcom. Zvyšuje účinok niektorých liekov na srdce.

Aloe vera je rastlina, z ktorej sa dnes vyrábajú mastičky, krémy, tinktúry, … Užíva sa aj vnútorne na podporu trávenia, zníženie cholesterolu v krvi a detox. Pokiaľ to ale s jej užívaním preženiete môže spôsobiť problémy s obličkami či abnormálny srdcový tep.

Ako užívať bylinky

Skôr ako začnete bylinky užívať (čaje, doplnky výživy,…) poraďte sa o tom s lekárom. Ak užívate nejaké lieky pravidelne mohli by práve bylinky znížiť ich účinnosť.

Bylinky neužívajte dlhodobo. Po 2-3 týždňoch užívania byliniek si urobte prestávku a neužívajte ich (aj týždeň).

Bylinkové čaje neprihrievajte. Keď ste čaj nestihli vypiť teplý vypite ho studený, ale neprihrievajte. Pri ďalšom ohrievaný sa z rastliny začnú uvoľňovať do čaju aj nebezpečné látky, ktoré by vám mohli uškodiť.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: