29. januára 2022
Kategorie: Cestovanie

Výbava na jednodenný výlet po horách

Hory sú miestom večnej inšpirácie, dychberúcej prírody a únikom pred zhonom moderného sveta. Preto ani nie je divné, že sa stále viac z nás rozhodne tráviť svoje voľno práve tam. Bez ohľadu na to či vás láka návšteva hôr v lete alebo v zime, slovenských? alebo zahraničných, nemali by ste podceniť výbavu.

Začnite s batohom

Skôr než pristúpime k oblečeniu, zamerajme sa na to čo si vezmete so sebou na jednodennú túru. Mal by vám stačiť batoh vo veľkosti do 20 l, do ktorého sa zmestí všetko potrebné na týchto pár hodín. Medzi obľúbené značky turistických batohov patria napríklad pánske a dámske batohy Osprey.

Batoh si vyberajte naozaj pozorne. Voľba by mala padnúť na taký čije ramenné popruhy sú pohodlné a zároveň dostatočne pevné. Chrbtový systém by mal byť odvetrávaný, veľkým plusom je tiež bederný pás. Ten umožňuje preniesť určité časti hmotnosti batohu z ramien na panvu, čím podstatne uľaví chrbtici.

Vnútri batohu sa hodí mať praktickú priehradku na vodný vak. Pokiaľ batoh tým nedisponuje, mal by mať aspoň kapsy na pitie z vonkajšej strany, aby ste mali nápoj stále po ruke. Jedno alebo druhé je však dnes súčasťou takmer každého turistického batohu a to tak snáď ani netreba zmieňovať.

Vonkajšia časť batohu by mala byť zabezpečená ďalšími kapsami, do ktorých môžete založiť drobnosti alebo napríklad mapu. V spodnej časti ešte býva umiestnená kapsička na pršiplášť na samotný batoh. Na popruhoch tiež bývajú rôzne pútka, ktoré slúžia npr. na uchytenie trekingových holí.

Čo zabaliť?

Aj keď sa chystáte opustiť svoj domov len na jeden deň, nezabudnite, že budete v prostredí hôr. Tie sú síce krásne, ale taktiež môžu byť nebezpečné. Dáme vám tip na niekoľko vecí, ktoré by v batohu nemali chýbať.

Prvá z týchto vecí je zaručene lekárnička. Náplasty, jelení loj, dezinfekcia alebo kúsok gázy sú maličkosti, ktoré sa môžu hodiť kedykoľvek. S tým súvisí aj príprava krabičky poslednej záchrany (KPZ), do ktorej môžete schovať npr. zrkadielko alebo zápalky.

Zvážte aj pribalenie nožu a izotermickej fólie na jedno použitie. Tá nie je drahá a preukáže veľkú službu. To sa už ale bavíme o krajných prípadoch, ku ktorým, dúfajme, vôbec nepríde.

Pribaľte taktiež dostatočne nití a svačinu. Tú majte ideálne v krabičke. Tak isto sa v batohu nestratí pár kusov náhradného oblečenia, slnečné okuliare a krém. V neposlednom rade do výbavy patria aj doklady a peniaze.

Topánky sú základ

Pánska treková obuv a dámska treková obuv musí splňovať určité požiadavky. Vyberajte podľa náročnosti terénu, pokiaľ ho poznáte. V každom prípade dbajte na to, aby obuv chránila členok a aby mala pevnú podrážku. Najvhodnejšia je tá, ktorá má Vibram podošvu.

Obuv by mala byť odolná a nepremokavá. V letných mesiacoch však na hory môžete pribaliť aj nejaké ľahšie sandály. Kvôli pár hodín sa to môže zdať ako zbytočná záťaž, ale sa vám môže zísť.

Pri výbere trekových topánok sa uistite, že vám dobre padnú, aby nedošlo k treniu a vzniku pľuzgierov. Ak predsa len objavíte kúsok voľného priestoru, použite osvedčený trik a vyplňte miesto vatou.

Nepodceňte oblečenie

Ako najspodnejšiu vrstvu je vhodné zvoliť termoprádlo z tenkých materiálov, ktoré prepúšťa pot. Naň môžete pridať fleecové oblečenie, ktoré rýchle uschýna a udržuje telo v teple. Vrchná vrstva by mala byť vyrobená z priedušného a predovšetkým nepremokavého materiálu. Nič neskazíte ani pršiplášťom.

Myslite tiež na pokrývku hlavy a rukavice. V zimnom období sú za najvhodnejšie považované palčiaky, v lete pribaľte aspoň slabší pár. Zároveň ale počet vrstiev neprežente, pri ceste do kopca sa telo zohreje samé. Spotení si výlet neužijete a za následky si budete sypať popol na hlavu ešte niekoľko dní.

Čo sa týka nohavíc, najlepšou variantou sú dlhé s možnosťou odopnutia nohavíc. Treková obuv by mala byť doplnená o ponožky zo syntetických materiálov, prípade merino vlny.

Všetko oblečenie je potrebné mať kvalitné, vzhľadom na to, že vaším hlavným cieľom je udržať telo v teple a v suchu. Počasie v horách je nevyspytateľné a rýchlo sa mení. A to aj v lete.

Môžete vyraziť!

Teraz uz stačí len dobaliť, prešliapnúť topánky a hodiť starosti za hlavu. Aj keď sa do do hôr chystáte len na jeden deň, ich prostredie vám vytvorí spomienky na celý život.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: