Ako nám pomáhajú technológie?
Žijeme v technologickom veku kde sme si na jednotlivé technologické výdobytky už natoľko zvykli , že si bez nich nevieme predstaviť život . A čo viac – už ich ani nevnímame . Tento článok slúži ako zrkadlo tých technológií, ktoré dnes využívame a výrazne nám uľahčujú život.
Auto
Kedysi dávno nahradilo kone , ktoré boli nevyhnutnou súčasťou našich životov . Ľudia boli zo začiatku veľmi skeptickí, hlavne kvôli tomu že ešte neboli vybudované cesty a auto nedokázalo nahradiť služby koní v bažinatých oblastiach, poliach a vo väčšine týchto oblastí sa kone používajú dodnes . Prvé vozidlá boli poháňané parou . Pohybovali sa približne rýchlosťou 5 km/h a keďže za chvíľu došla para museli každých 10 minút stáť aby sa vyrobila úplne nová para. Potom autá prestali byť poháňané parou a v 19.storočí v 80.rokoch sa zostrojil prvý benzínový motor. Dnes môžu mať autá relatívne dostupnú cenu vďaka sériovej výrobe ale nie vždy to bolo tak .
Prvé autá boli vyrábané v malých dielňach a väčšinou šlo o origináli. Boli preto také dráhe, že si ich mohli dovoliť iba bohatí ľudia . V roku 1902 sa na scéne objavil mladý mechanik Henry Ford , kontroverzný podnikateľ ktorý tiež vydal slávnu knihu „International Jew“ z ktorej sa stal betseller . Ford si uvedomoval že pokiaľ chce zabezpečiť odbyt treba automobil urobiť dostupný pre všetky vrstvy obyvateľstva. Ako to ale urobiť? Ford prišiel s geniálnym riešením vyrábať iba jeden typ auta a to preslávený „Model T“ . K tomu vynašiel systém montážnych liniek ktorý mu umožnil vyrábať autá sériovo . Predalo sa neuveriteľne veľa áut a vďaka Fordovi sú dnes autá súčasťou našich životov. Prevratná technológia ktorá každodenne mení naše životy- auto.
Mobil
Nie je to tak dávno keď mobily neboli ešte každodennou súčasťou našich životov. A tak keď boli naši prarodičia na cestách, nemali sa ako spojiť so svojimi blízkymi . Potom prišli pevné linky a ľudia si mohli vopred ohlásiť návštevy , porozprávať sa a pod. Dnes mobil používajú všetky vekové kategórie, od detí po seniorov. Za začiatok mobilných telefónov môžeme poďakovať mužovi ktorý tomuto všetkému položil prvé základy . Alexandrovi Grahamovi Bellovi ktorému sa v roku 1875 podarilo medzi dvoma zariadeniami preniesť zvukom vyvolaný elektrický prúd.
K zaoberaniu sa takýmito pokusmi ho zrejme motivoval aj fakt ,že jeho mama bola hluchá . Prvý hovor sa uskutočnil medzi Bellom a jeho asistentom Thomasom Watsonom, z jednej miestnosti do druhej až 3 dni potom. Dnes už má mobil skoro každý nezabúdajme preto na ľudí ktorým môžeme za takéto pohodlie ďakovať.
Počítač
Druhá svetová vojna aj napriek svojim negatívam priniesla tiež jedno velké pozitívum – rozvoj vedy a techniky . Projekty začaté cez druhú svetovú vojnu boli prelomovými pre technologický vek ľudstva. Počítanie doletu rakiet a rôznych balistických striel robili obrovský problém americkej armáde , trvalo stovky hodín vypočítať dráhu strely . Prvý elektronický počítač bol oficiálne spustený až vo februári 1946 , krátko po skončení svetovej vojny . Výpočet jednej dráhy strely ktorý trval predtým stovky hodín (cca.750) bol teraz možný za 20 sekúnd . Väčšina technológií ktoré sú dnes používané ľuďmi boli pôvodne vyvinuté pre armádne účely .
Od dôb Eniacu sa postupne prechádzalo k počítačom ktoré boli dostupné aj pre bežných ľudí . Nič z počítačovej éry by nebolo možné bez geniálneho vedca a slávneho obhajcu eugeniky a rasy – Wiliama Shockleyho . W. Shockley vynašiel moderný polovodičový tranzistor čo tiež viedlo aj k vzostupu slávneho Kalifornského „Sillicon Valley“ . Hlavne Shockleymu dnes môžeme ďakovať za rýchly vývin počítačovej techniky. S vynájdením mikroprocesora prišla aj éra notebookov. Cena počítačov sa teda neustále znižovala a dnes si môže dovoliť počítač drvivá väčšina ľudí.