4. mája 2014
Kategorie: Bývanie

Byt alebo dom?

Plánujete si s partnerom či partnerkou vašu budúcnosť a neviete sa rozhodnúť, či si zakúpiť dom alebo byt? Treba sa rozhodnúť správne, pretože sa nejedná o malú investíciu. Poďme sa spoločne pozrieť na taký menší prehľad výhod a nevýhod a celkové porovnanie domu a bytu.

Pokiaľ veľmi túžite bývať vo vlastnom rodinnom dome s peknou záhradou, mali by ste si uvedomiť, že „chalupárčenie“ je snáď najdrahším koníčkom. Taktiež nezabúdajte na to, že nebudete mať skoro žiaden voľný čas. Avšak drina prináša ovocie a pekná záhradka je doslovným príkladom. Čiže dom vás výjde zrejme viacej než byt. Pokiaľ sa nemienite starať. dom začne chátrať. Musíte vynaložiť obrovské úsilie po celé roky a aj tak to nikdy nebude dokončené.

Pokiaľ ste skôr lenivejším typom, určite si dom nekupujte( pokiaľ nemáte peniaze na slúžky/sluhov ). Byt je skôr taká jedno rázová investícia v porovnaní s domom. Čiže stačí spraviť základnú rekonštrukciu a neskôr vám postačí už iba zametať, vysávať a umývať dlážky- čiže základné domáce práce.

  • Výhoda bytu: Malá náročnosť, viacej voľného času, menší pohĺtač peňazí.
  • Nevýhoda bytu: menší priestor, dosť vysoké poplatky, menšie súkromie, bez pozemku(zvyčajne)
  • Výhoda domu: veľký priestor, pozemok, súkromie, môžete si ho prerobiť podľa vašich predstáv z vonku aj z vnútra.
  • Nevýhoda domu: pohĺtač peňazí a času, nikdy ho nebudete mať na 100% dokončený.

Nehnuteľnosti sú každým rokom drahšie a drahšie. Kedysi mal priemerný byt v Bratislave hodnotu okolo 30 000 SK, teraz ho pod 60 000€ nekúpite. To isté platí aj pre pozemky. Odporúčame vám si zakúpiť nehnuteľnosti čím skôr, pretože pokiaľ to budete odkladať na neskôr, o súčasnej sume budete iba snívať.

Dúfam, že som vám pomohol pri rozhodovaní a verím, že si vyberiete správne. Dobre si to premyslite a nikam sa neponáhľajte. Pokiaľ sa uponáhľate, môžete spraviť obrovskú chybu, ktorá vás neskôr môže mrzieť.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: