23. februára 2021
Kategorie: Zdravie

Ako zabrániť vzniku zubného kazu u detí?

Všetci to poznáme, milujeme konzumovanie sladkých jedál a nápojov a deti obzvlášť. Avšak prospieva im to? Tu je odpoveď viac než jasná. Konzumovanie sladkých a kyslých jedál spôsobuje za určitých podmienok vznik zubného kazu. Ako možno tomuto ochoreniu u detí prechádzať?

V ústach máme už od narodenia prirodzené baktérie, ktoré tam žijú. Ako vzniká zubný kaz? Baktérie v ústach sa živia cukrom, ktorý prijímajú z potravy. To, že si nevyčistíte zuby alebo si ich vyčistíte zle ich len podporuje v tom, aby začali produkovať kyseliny. Tie oslabujú sklovinu, najtvrdšiu časť nášho tela. Postupom času vzniká v zube diera, tzv. zubný kaz, ktorý vyrieši už len zubár.

Príčiny vzniku zubného kazu

Deti je potrebné učiť správnym návykom už od narodenia. Neolizovať im cumlík alebo fľašku, po kŕmení im vyčistiť ďasná špeciálnou gázou. Ide o bežné veci, avšak pri ich nedodržaní deti trpia. Začínajú sa im robiť tzv. medové zuby. V ústach sa nahromadia kazotvorné baktérie, ktoré rozpúšťajú jednotlivé časti zuba.

Z dlhodobého hľadiska ide o problém, ktorý môže ovplyvniť rast trvalých zubov. Dieťa príde prvýkrát k zubárovi so zubnými kazmi a verte či nie, bude sa ho báť až do dospelosti. Toto je dôvod prečo by ste mali dbať o ústne zdravie vášho dieťaťa už od narodenia. Medzi príčiny vzniku zubného kazu tiež patrí konzumovanie sladkých a kyslých jedál a nápojov, nedostatočná ústna hygiena a umelé kŕmenie.

Ako tomu možno predísť?

Vo všeobecnosti nejde o nič náročné. Kazy na mliečnych zuboch sú problémom, ktorému sa dá ľahko predísť, ak má vaše dieťa správne návyky. Pýtate sa aké? Ako sami viete, deti radi opakujú všetko, čo robia ich rodičia. Skúste si čistiť zuby spoločne s dieťaťom a uvidíte, že to bude preňho zábavnejšie. Dôležité je pravidelne dočisťovať zuby a obmedziť konzumovanie sladkých a kyslých jedál. Naučte svoje dieťa piť čistú vodu a nesladené nápoje. Nezabúdajte tiež na pravidelné kontroly u zubného lekára, ktorý vám so všetkým poradí!

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: