Zmena farby stolice môže znamenať zdravotný problém
Farba a celkový vzhľad stolice sú veľmi dôležité, pretože môžu svedčiť o rôznych ochoreniach tráviaceho traktu. Zmeny môžu byť však aj fyziologické, ak ide hlavne o krátkodobé zmeny, ktoré môže ovplyvniť aj strava.
Stolica je vlastne produkt nášho tráviaceho traktu. Sú to nestrávené zvyšky potravy, no aj odumreté črevné bunky a črevné baktérie, ktoré sa do stolice dostanú až po natrávení, vstrebaní a uskladnení potravy, čo sú vlastne procesy, ktorý náš tráviaci systém vykoná pred vylúčením nestrávených zvyškov. Farba stolice, ako všetci vieme, by mala byť prirodzene hnedá, čo spôsobuje žlčové farbivo sterkobilín. Avšak farba stolice sa fyziologicky i patologicky môže meniť, a to na čiernu, červenú, žltú, bledú až sivastú, alebo zelenú farbu.
Čierna stolica (meléna)
Čierne zafarbenie stolice spôsobuje prítomnosť natrávenej krvi v stolici z horných častí gastrointestinálneho traktu. Krvácanie mohlo nastať kdekoľvek od ústnej dutiny až po tenké črevo. Príčinou môžu byť vredy žalúdka, duodena, pažerákové varixy, alebo aj nádorové ochorenia. Stolica je mazľavá, čierna až dechtovitá.
Červená stolica
Červené sfarbenie stolice nemusí byť vždy úplne závažné, ak ste konzumovali potraviny ako červenú repu, červené víno, čučoriedky alebo aj niektoré lieky. Avšak keď to sfarbenie pretrváva dlhšie, tak to môže byť práve kvôli krvácaniu z čreva, ktoré môže byť spôsobené hemoroidmi, črevnými polypmi alebo infekčnými zápalmi čreva. Avšak pred návštevou lekára si aj sami môžete urobiť FOB test, ktorý si môžete zakúpiť v lekárni a ukáže vám, či je v stolici prítomná naozaj krv.
Zelená stolica
Toto sfarbenie najčastejšie spôsobujú salmonelové infekcie (S. enterica a i.), alebo aj iné hnačkovité ochorenia. V týchto stavoch stolica prejde stolica prirýchlo tráviacim traktom a nestihne sa ofarbiť žlčovými farbivami (sterkobilín) do hneda. Takýmto sfarbením sa môže prejaviť aj malabsorbčný syndróm – porucha vstrebávania živín. Fyziologicky sa môže vyskytovať u novorodencov a dojčiat.
Žltá stolica
Žlté sfarbenie stolice sa môže prirodzene vyskytovať aj po konzumácii niektorých potravín a liekov, a taktiež sa môže objaviť, keď ste v strese. Avšak pri dlhodobejšom výskyte môže signalizovať rôzne bakteriálne, vírusové či parazitické ochorenia. Toto sfarbenie môže poukazovať aj na ochorenia pečene, zápaly žlčníka, blokádu žlčových ciest, žlčové kamene či nádorové ochorenia pečene.
Bledá stolica
Bledá (acholická) až sivá stolica väčšinou hovorí o ochoreniach pečene a žlčníka. Môže to byť cirhóza pečene, zápaly žlčových ciest či žlčové kamene. Vzhľad tejto stolice je mastný a je to preto, lebo táto stolica neobsahuje žlč, čiže nedochádza k vstrebávaniu tukov.
Ako môžete vidieť, niekedy sa netreba ľakať, ak sa nachvíľu sfarbenie vašej stolice zmení, no ak to pretrváva, neváhajte a radšej zájdite za svojím lekárom.