30. marca 2023
Kategorie: Zdravie

Chcete mať zdravú pečeň? Užívajte ostropestrec mariánsky

Ostropestrec mariánsky je dvojročná bylinka, ktorú spoznáte podľa veľkých chlpatých  listov so zubatými okrajmi. Vrchnú časť stonky tvoria kvetné úbory stočené do silného a tuhého ostňa. Pestrec kvitne počas júlových a augustových dní, kedy ho začínajú zdobiť nádherné fialovo zafarbené kvety. Jeho tmavohnedé plody obkolesené bielym páperím, ktoré voláme nažky obsahujú spolu so semenami a listami najväčší podiel cenných liečivých látok.

Priaznivé účinky pestreca mariánskeho

Vynikajúco regeneruje pečeň, znižuje hladinu cholesterolu i cukru

Najvýznamnejšou zložkou pestreca s terapeutickými účinkami je silymarin. Ide o látku pozostávajúcu z tzv. flavoliganov, ktoré nielenže napomáhajú správnemu fungovaniu pečene ako najväčšieho telesného orgánu, ale bunky pečene vynikajúco ochraňujú. Keďže je tento orgán dôležitý pri metabolizme tukov, tvorbe žlče a bielkovín, dopĺňa glukózu do krvi a tiež sa zúčastňuje tvorby červených krviniek, tak práve pôsobením silymarinu sú tieto procesy pozitívne ovplyvňované, čo vedie k zvyšovaniu imunity. Podľa nových vedeckých výskumov vyniká ostropestrec mariánsky schopnosťou detoxikovať bunky a organizmus od toxínov, čo sa osvedčilo dokonca aj pri liečbe cirhózy, chronickej hepatitídy, náhlych otravách hubami a alkoholom.

Ako sme už spomínali, pečeň dokáže ovplyvňovať metabolizmus tukov a teda podieľať sa na vzniku obezity, ktorá môže byť následným spúšťačom diabetu. A práve kvôli tomu sa uskutočnila jedna z významných štúdií skúmajúca vplyv silymarinu na úpravu hladiny cukru v krvi. Vybraní pacienti trpiaci cukrovkou boli počas jej realizácie rozdelení do dvoch skupín. Jednej skupine dopriali vedci užívanie silymarinu tri krát denne po 70 gramov, avšak tej druhej skupine bola podávaná látka s nulovým liečivým účinkom, teda s placebo efektom. Výsledky skúmania boli po pár mesiacoch skutočne pozoruhodné. Pacientom užívajúcich dávky silymarinu sa úroveň hladiny glukózy v krvnom obehu viditeľne znížila, ba dokonca upravil sa im aj cholesterol. Tí z druhej skupiny sa museli zmieriť s vyššie nameranými hodnotami cukru.

Zvyšuje elasticitu ciev vďaka obsahu kyseliny linolovej

Zo semien pestreca sa získava olej bohatý na obsah nenasýtených mastných kyselín, najmä kyseliny linolovej a olejovej. Pokiaľ ich máte v tele nedostatok, prejaví sa to vypadávaním vlasov, ekzematickou suchou pokožkou, vznikom alergií, nedostatočnou kĺbovou pohyblivosťou a v neposlednom rade aj zvýšením hladiny cholesterolu a triacylglyceridov. Tie vedú k ochoreniam srdcových, respektíve vencovitých tepien, k ich zhrubnutiu a kôrnateniu. Výsledkom býva potom často ischemická choroba srdca aj infarkt myokardu. Ostropestrec je pri týchto problémoch nápomocný obsahom vyššie uvedených kyselín, ktoré bránia tukovým časticiam usadzovať sa na cievnych stenách a poškodzovať ich. Naopak sú užitočné pri ich správnom zásobovaní kyslíkom a zvyšovaní elasticity.

Aktivuje mozog a naštartuje trávenie

Ostropestrec je obľúbený aj vďaka tomu, že v ňom nájdete éterické oleje nazývané silice. Tieto vonné látky dostanete do organizmu nielen vnútorným užívaním prípravkov, čajov, tabliet, olejov a kapsúl z pestreca, ale aj vdýchnutím. Okrem toho, že účinkujú protiplesňovo a antisepticky, čo môžete využiť pri liečbe bakteriálnej infekcie, zápaloch mandlí, hrdla, úst, ďasien a zubov, výborne vám poslúžia na dosiahnutie upokojenia. Po vdychnutí sú schopné sa dostať až do mozgu a čuchového centra a kladne vplývať na naše emócie, zabrániť migrénam, depresiám, kŕčom, navodiť blahodarné uvoľnenie tela aj mysle a tiež schopnosť sústrediť sa.

Možno ste nevedeli, ale hlbokým vdýchnutím dokážu preniknúť do pľúcneho tkaniva a potom do krvného riečiska a telesných orgánov, kde sa skvelo prejaví ich hojivý účinok. Obsahom horčín dokáže ostropestrec priaznivo vplývať na slizničnú výstelku žalúdka, tvorbu tráviacich enzýmov a prispieť tak k správnemu tráveniu. Tieto látky typické horkou chuťou navyše preukázateľne zvyšujú črevnú peristaltiku, sú osožné pri vyprázdňovaní, podpore činnosti žlčníka i liečbe gastritídy – chronickom zápale žalúdka.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: