4. júna 2021
Kategorie: Lifestyle

Dokonaná káva bez kofeínu z moka kanvičky – viete, ako na to?

Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť výbornú kávu a každému z nás chutí iná šálka kávy. Niekto rád pripravuje kávu stlačením tlačidla, iný si zase celý proces varenia užíva do posledného detailu. Akousi zlatou strednou cestou je varenie bezkofeínovej kávy v moka kanvičke.

Vopred mleté zrná alebo domáci mlynček?

Nech už zvyknete variť kávu v moka kanvičke, prekvapkávači, french presse alebo v pákovom kávovare, pri výbere kávy buďte nároční. Tajomstvo dobrej šálky kávy však nie je len v druhu kávy, ale aj jej namletí. Ak máte možnosť namlieť si kávové zrná u seba doma, určite ju využite. Mletá káva totiž stráca svoju arómu omnoho skôr ako jej zrná napriek zatavenému obalu.

Ďalšou výhodou doma mletej kávy je možnosť výberu stupňa namletia. Pre kávu bez kofeínu platia v tomto prípade rovnaké pravidlá ako pre klasickú kávu. Do moka kanvičky patrí káva namletá na strednú hrubosť alebo niečo medzi jemným mletím na espresso a hrubým mletím na french press.

Vedeli ste, že…

… je bezkofeínová káva dostupná vo všetkých formách ako tá klasická?

Ako pripraviť kávu bez kofeínu v moka konvičke?

Každú moka kanvičku je možné plniť rovnakým spôsobom. Do spodnej časti nalejte horúcu vodu tak, aby sa jej hladina dotýkala spodnej hrany bezpečnostného ventilu. Použitie studenej vody by mohlo spôsobiť počas varenia prehrievanie kávy, ktorá by mala nakoniec horkastú chuť.

Do nádoby s vodou vsuňte lievik, ktorý je vybavený kovovým sitkom. Do sitka nasypte kávu a zarovnajte ju až po okraj. Ak sa vám pri plnení podarilo zašpiniť závit a obruč nádobky, očistite ich. Ubezpečte sa, že je v hornej časti kanvičky tesnenie a sitko a zaskrutkujte dolnú nádobku k hornej časti. Závit pritiahnite až na doraz, aby pri varení neunikala cez tesnenie horúca para.

Takto pripravenú kanvičku premiestnite na sporák a nechajte vodu zovrieť. Akonáhle dosiahne teplota vody istý stupeň, začne presakovať na kávu nad ňou, z ktorej sa uvoľnia chute s arómou a hotový nápoj začne vytekať do vrchnej časti kanvičky. Káva je hotová akonáhle začujete chrčanie, ktoré signalizuje, že už väčšina vody prešla do vrchnej časti. V tejto chvíli je ideálne spodnú časť schladiť studenou vodou. Nedôjde tak zbytočnému prehrievaniu a horknutiu kávy.

Ktorá moka kanvička je najlepšia?

Dobrá káva bez kofeínu sa dá pripraviť aj v bežne dostupných moka kanvičkách. Pri výbere by ste nemali šetriť, pretože ak investujete do kvalitnej talianskej kanvičky, výsledok si zamilujete. Kvalitné materiály tela a tesnenia sú pre dobrú kávu kľúčové. Nádobka na vodu býva vyrobená buď z hliníka alebo nerezovej ocele. Ak však máte doma indukčné platne, vyberte model z nerezovej ocele, pretože len tie sú vhodné pre tento typ sporákov.

Príprava bezkofeínovej kávy je v dnešnej dobe jednoduchým procesom a s jeho výsledkom budete zaručene spokojní. Ak sa radi do prípravy kávy zapájate a dolaďujete detaily, odporúčame vám moka kanvičky s doma namletou kávou. Tie totiž umožňujú upraviť kávu tak, aby vám dokonalo chutila, no zároveň si udržiavajú jednoduchosť pri obsluhe.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: