14. marca 2021
Kategorie: Zdravie

Doplňte si probiotiká a váš tráviaci systém sa vám odmení

Problémy s trávením má v poslednej dobe veľa ľudí. Môže za to stres, nevyvážená strava, choroby či nedostatok pohybu. Chcete nastoliť rovnováhu vo vašej črevnej mikroflóre? Zaraďte do svojho jedálnička probiotiká.

Časté príčiny nerovnováhy v organizme

Prirodzené prostredie pre črevné baktérie môžu narušiť aj antibiotiká, ktoré nevedia rozlišovať medzi dobrými a zlými baktériami pri ich hubení. Užívaním antibiotík výrazne zasahujeme do nášho organizmu, ktorý rozhádžeme. S pribúdajúcim vekom, stresom, nadmernou záťažou či chorobami a ich liečením rôznymi liekmi, je prostredie črevnej mikroflóry v nerovnováhe. Mení sa jej zloženie a obnova sliznice tráviaceho traktu sa spomalí, čo môže viesť k vzniku nádorových zmien v staršom veku. Je preto potrebné naše telo hýčkať, aby sa mohlo spoločenstvo priateľských baktérií neustále obnovovať.

Ako udržať rovnováhu „dobrých a zlých“ baktérií?

Ak chceme, aby náš tráviaci systém správne fungoval, je potrebné nenarušiť rovnováhu, ktorá v ňom panuje. Probiotické organizmy majú dobrý vplyv na vaše zdravie. Podporujú imunitu a fungovanie celého tela. Vhodné prostredie pre dobré črevné baktérie, ktoré sa o našu mikroflóru starajú, je živé mikrobiálne prostredie. Dopĺňaním stravy o rozpustnú a nerozpustnú vlákninu a o potraviny obsahujúce živé mikrobiálne kultúry im zabezpečíme vhodné podmienky.

Ako správne užívať a vybrať probiotiká

Na zachovanie pozitívnych účinkov probiotík platí pár pravidiel: vhodný výber doplnkov a nasadenie ich správneho užívania. S pribúdajúcim vekom sa jedinečné zloženie mikroflóry mení a preto je podstatné podchytiť ho už v rannom veku. Ideálne je, ak sú probiotické kultúry súčasťou vašej stravy (jogurty, acidofilné mlieko, bryndza a kyslá kapusta). V prípade tabletkovej formy, najkvalitnejšie a najúčinnejšie sú tie, ktoré obsahujú min. 3 probiotické kmene (Lactobacillus, Bifidobacterium, Enterococcus) a miliardu živých baktérií v 1 kapsule. V každom príbalovom letáku je určené ich skladovanie, užívanie s určeným časovým intervalom.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: