4. januára 2023
Kategorie: Technológie

Funkcie v inteligentných hodinkách

Náramkové hodinky v súčasnosti už neslúžia len na meranie času. Technologický pokrok sa nezastavil a dostal sa aj do hodiniek, ktoré dnes obsahujú množstvo funkcií. V závislosti od funkcií ich môžete využívať takmer na čokoľvek. Od monitorovania zdravia, cez množstvo spálených kalórií pri cvičení až po platenie v obchode.

Funkcie inteligentných hodín

Medzi základné funkcie hodiniek patrí okrem ukazovania času aj budík, stopky, odpočítavanie a pár ďalších funkcií. Pokiaľ chcete svoje inteligentné hodinky využiť naplno potrebujete už pripojenie na internet, ktoré môže byť priamo cez Wi-Fi, LTE alebo prostredníctvom mobilného telefónu, ktorý je pripojený na internet (mobilné dáta). V závislosti od funkcií hodiniek následne môžete získať prístup k predpovedi počasia, niektorým aplikáciám v mobile alebo upozorneniam.

Volanie cez hodinky

Kým väčšina inteligentných hodiniek vás len upozorní na to, že vám niekto volá alebo, že vám prišla SMS (ktorú si môžete v hodinkách aj prečítať) niektoré môžete na telefonovanie aj využívať. Nemusíte tak hľadať mobilný telefón aby ste mohli volať. V tomto prípade je ale potrebné aby bol telefón prepojený s hodinkami cez Bluetooth.

V ponuke inteligentných hodín nájdete aj modely, do ktorých môžete umiestniť SIM kartu. Volanie tak prebieha nezávisle od mobilného telefónu. Špeciálne hodinky už môžu obsahovať aj kameru, čo vám umožní viesť videohovory.

Hudba

Prostredníctvom hodiniek môžete ovládať aj hudbu v telefóne. Táto funkcia sa zíde hlavne športovcom. Existujú aj modely, ktoré na prehrávanie hudby telefón nepotrebujú. Skladby si môžete nahrať priamo do hodiniek. Aj keď hodinky majú reproduktory je pri športovaní lepšie počúvať hudbu cez bezdrôtové slúchadlá.

Monitorovanie zdravia, športové funkcie

Základné modely hodiniek monitorujú zväčša 5 športových aktivít. Pokiaľ sa športu venujete siahnite po kvalitnejších, ktoré môžu monitorovať desiatky až viac ako sto rôznych aktivít. Výpočet efektivity tréningu, tréningový plán, virtuálny tréner, kompas, výškomer či oximeter nájdete v kvalitnejších hodinkách.

Ohľadom zdravia hodinky bežne merajú tep srdca, počet prejdených krokov, spálených kalórií a monitorujú aj kvalitu spánku. Lepšie modely dokážu aj analyzovať srdcový tep alebo kvalitu spánku (dokážu aj rozpoznať niektoré poruchy spánku). Hodinky vybavené detekciou pádu alebo SOS tlačidlom vám môžu zachrániť aj život.

Platenie

Najviac žiadanou a aj často využívanou funkciou je možnosť bezkontaktného platenia. Tu je ale potrebné aby bola služba dostupná na Slovensku a vaša banka ju podporovala. Ak ste tieto dve podmienky splnili stačí ak máte v hodinkách technológiu NFC.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: