24. júla 2022
Kategorie: Auto-moto

Jeep Compass 1.6 Multijet II: Modernizácia, ktorá sa podarila

Pokiaľ ide o kompaktné vozidlá SUV, tie sa v posledných rokoch poriadne rozrástli. Ponuka je viac než pestrá a každý si v nej nájde niečo pre seba. Ale čo ak ste trochu náročnejší a máte v peňaženke čiastku okolo jedného milióna? Ak zalovíte pri Jeepe, ešte vám nejaký ten státisíc zostane. Jeho najpredávanejší model na európskom trhu – Compass – prešiel minulý rok modernizáciou. Čo ponúka v benzínovej motorizácii a v najvyššom stupni výbavy?

Modernizovaný Jeep Compass je stále verný krivkám „väčšieho súrodenca“ modelu Grand Cherokee. V rámci faceliftu však samozrejme k určitým zmenám exteriéru došlo. Od staršej verzie sa líšia v detailoch, napríklad výraznejším horizontálnym delením prednej časti vozidla či full LED technológiou predných svetlometov. Nedotknuté nezostali ani tie zadné, ktoré získali nový svetelný podpis.

Ak sa rozhodnete pre najvyšší stupeň výbavy S-LIMITED, budete si môcť dopriať veľmi slušivú dvojfarebnú kombináciu – zelenú „Techno“ a čiernu. Spoločne s ochrannými krytmi lemov lakovanými v rovnakej farbe a 19“ diskami Compass vyzerá k svetu.

Najväčšie rozdiely medzi staršou a modernizovanou verziou sú viditeľné vo vnútri. Interiér doznal zmien, ktoré si pri priamom porovnaní všimnete na prvý pohľad. Najvýraznejšie zmeny sa uskutočnili na prístrojovej doske, ktorá je vďaka novému horizontálnemu usporiadaniu jednoduchšia a prehľadnejšia. V najvyššej výbave získate okrem iného 10,1-palcový široký displej graficky príjemného infotainmentu Uconnect a plne digitálny prístrojový panel s informáciami o vozidle.

Interiér je priestranný, dobre spracovaný a snáď jediné, čo vás môže mierne iritovať (ale len kým si na to nezvyknete), sú ľahko dlhšie dráhy šesťstupňovej radiacej páky. Za zmienku stoja aj noví asistenti – súbor štyroch kamier pre 360° výhľad pri parkovaní, adaptívny tempomat a systém pre udržiavanie v jazdných pruhoch. Ako ale modernizovaný Jeep Compass 1.6 MJET jazdí?

Naftový agregát s výkonom 96 kW a krútiacim momentom 320 Nm poháňa prednú nápravu, ale výkonovo sa prirodzene nevyrovná predchádzajúcemu dvojlitrovému agregátu (v ponuke pred modernizáciou). To, čo stráca na dynamike, však vynahrádza kultivovanosťou a spotrebou. Kombinovaná spotreba je reálne 6,5 litra na 100 km, čo nie je hanba.

Model Compass sa navyše – podobne ako jeho rival Kia Sportage – zažiaril aj v losom teste, čím si značka napravila reputáciu, ktorá utrpela v roku 2013 nie príliš presvedčivými výsledkami modelu Grand Cherokee.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: