31. mája 2022
Kategorie: Tipy a rady, Zdravie

Ako vybrať kliešťa? Toto sú naše odporúčania!

S príchodom teplých dní prichádzajú na rad aj kliešte. Tie sa vyskytujú najčastejšie vo vysokej tráve a v prírode. Nie je nič nezvyčajné, že v dnešnej dobe môžete chytiť kliešťa aj v mestskom parku.

Kliešť patrí medzi parazity, ktoré sa prisajú na kožu a cucajú krv. Ide o veľmi nepríjemnú situáciu a v prípade, že by ste mali kliešťa pridlho prisatého, mohlo by dôjsť ku rôznym komplikáciám. Ak chcete vybrať kliešťa, mali by ste dodržiavať určité opatrenia, ktoré si popíšeme aj v tomto článku v nasledujúcich riadkoch. Okrem iného, kliešťa dokáže vytiahnuť skutočne každý, preto by ste sa toho nemali báť ani vy. Rozhodne nejde o nič hrozné a vy to určite zvládnete.

Kliešťa vyberte včas

Nič nie je horšie, ako to, že kliešťa budete mať na koži dlhodobo prisatého. Samozrejme, v niektorých prípadoch sa vie prisať na miesta, kde to jednoducho na prvý pohľad nie je vidieť. Aj z tohto dôvodu je veľmi potrebné prezrieť celé telo po každej prechádzke. Hneď, ako zbadáte kliešťa, mali by ste konať. Ak ho totiž vyberiete včas, môžete predísť rôznym komplikáciám, ktoré by mohli nastať. V prípade, že ho vyberiete včas, nenastanú žiadne problémy.

Dôležitá je dezinfekcia

V prvom rade by ste si mali prichystať kvalitnú pinzetu, poprípade sprej na zamrazenie. O vhodných pomôckach na vybratie kliešťa sa môžete informovať napríklad priamo v lekárni. Najskôr by ste mali dezinfikovať parazita a okolie, kde je prichytený. Ak sa pýtate, ako vybrať kliešťa v tomto prípade, nikde sa neponáhľajte. Nie je nič horšie, ako keď preskočíte dezinfekciu. Tá by mala byť dôkladná, keďže by v opačnom prípade mohlo dôjsť napríklad k infekcii. Použite dezinfekčný prostriedok alebo jódovú tinktúru. Dávajte si však pozor na prípravky, ktoré obsahujú látky, na ktoré ste alergickí. Na dezinfekciu rozhodne nie sú vhodné alkoholové prípravky. Práve tie totiž parazita len podráždia. Počas celej dezinfekcie použite vždy ochranné pomôcky, ktoré vás pred možnou infekciou ochránia.

Kliešťa uchopte

Ďalej pokračujte tým, že kliešťa jednoduchým spôsobom uchopíte čo najbližšie ku koži. Chyťte ho špicatou pinzetou za tvrdú hlavičku. Použiť môžete aj iné nástroje, ktoré sú však vhodné na vybratie kliešťa. Parazita vyťahujte ťahom, a to konkrétne smerom kolmo od kože. Môžete použiť aj mierne kývavé pohyby alebo prvotné pootočenie. Takéto činnosti vám pomôžu, avšak určite to netreba nejakým spôsobom preháňať.

Nikde sa neponáhľajte

Ak sa rozhodnete vybrať si kliešťa, mali by ste si na túto činnosť vyhradiť viac času. Aj napriek tomu, že sa vám môže podariť kliešťa vytiahnuť za pár minút, v niektorých prípadoch to môže trvať až 15 minút. Určite by ste nemali byť nervózni a netrpezliví. V takej situácii by ste totiž mohli nechtiac stlačiť bruško kliešťa a jeho vnútornosti by sa mohli dostať do rany. Preto si radšej vyhraďte viac času a buďte čo najviac trpezliví.

Po vybratí sa skontrolujte

V prípade, že sa vám kliešťa úspešne podarilo vytiahnuť, dôkladne si prezrite ranu. Pomôcť si môžete aj lupou a zamerajte sa najmä na to, či je kliešť vytiahnutý celý, poprípade či má na hlavičke chobot a klepietka. Tiež je dôležité zamerať sa na to, či nezostala hlavička v rane. V takom prípade by ju totiž bolo nutné vybrať. Na koniec môžete ranu ešte raz dezinfikovať.

Aká je najlepšia prevencia?

Pýtate sa, ako sa chrániť pred kliešťom? Nuž, v takomto prípade je to veľmi ťažké. Kliešte sú totiž rozšírené v mnohých oblastiach a vyhnúť sa im môže byť náročné. Skvelým riešením je však repelent, určený priamo na kliešte. Použiť môžete aj dlhé oblečenie, kedy sa vám kliešť na kožu neprichytí. Vyhýbajte sa oblastiam s vysokou trávou a dávajte si na seba pozor.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: