5. júna 2014
Kategorie: Lifestyle

Lifestyle aneb dlhý život

O „Lifestyle“ alebo životnom štýle sa toho popísalo už veľmi veľa . Pre mňa je najlepší náhľad na život taký ktorý mi ponúkne možnosť prežiť ho v zdravý a šťastí . Sen asi každého z nás . Nič však nie je zadarmo a pre všetko treba niečo urobiť . V tomto prípade úplne platí kulturistické motto „No pain no gain“ .

Pokiaľ chcete mať životný štýl ktorý nebude zdravý pretože je vám to jedno tak tento článok nie je pre vás.  Zdravý životný štýl je totižto synonymom k „správny životný štýl“ . Väčšinou sú to tie isté veci opakujúce sa dookola . Zdravá výživa ,dostatok pohybu,šport,starostlivosť o zdravie , nestresovať sa . Jednoduché a jasné veci . Je však veľmi málo ľudí ktorých životný štýl by sa dal považovať za „úplne zdravý“ . V tomto článku vám povieme nejaké rady ako si zachovať zdravý životný štýl a prečo sa vôbec oplatí žiť zdravo .

Starostlivosť o zdravie = dlhý život

Jedna z nesporných výhod zdravého životného štýlu je nesporne dlžka života ktorú tým môžeme získať . Mnoho ľudí dnes žije nezdravo a záchadza to až do takých úsmevných situácii že chalan so žlými zubami a velkou šiltovkou na hlave vám behom poťahovania si z cigaretky vysvetlí že „na niečo predsa zomrieť musí“ . Treba si uvedomiť že  aj keby to tak zrovna bolo a na ďalší deň by ste „tak či tak“ mali zomrieť pri leteckom neštastí (čo dopredu nikdo nevie) stále sa to stane len velmi málo luďom a je to malé porovnanie s možnými výsledkami ktoré sa dajú zdravým životným štýlom dosiahnuť .  Ak by ste teda aj mali „na niečo zomrieť“ minimálne bude váš život kvalitnejší .

Povedzme si úprimne : Necítime sa lepšie po behu alebo keď jjeme zdravo? A skutočne nám prospieva vyfajčiť za deň krabičku cigariet ? Ak teda nie dlžka života tak kvalita vášho života môže byť výrazne lepšia práve vďaka starostlivosti o váš životný štýl . Netreba podotýkať že genetika ma na náš život dopad a výrazny vplyv ale tzv. „zušlachcovanie“ genetického materiálu má podla vedeckých výzkumov tiež velký význam , niektoré dokonca tvrdia že naše zdravie ovplyvňujeme správnym životným štýlom dokonca až na 80 percent a len 20 percent sú vplyvy ako dedičnosť a zdravotná starostlivosť.

Nefajčiť

Jeden zo základných pilierov zdravého životného štýlu . Mnoho ludí fajčí a nechcú si pripustiť že je to v úplnom rozpore so zdravým životným štýlom . Mnoho z nich presviedča samých seba že fajčenie si vykompenzuje inými „zdravými“ vecami , nerobia však správne. Ostatné faktory síce môžu pomôcť riziko znížiť ale nikdy sa to nepodarí úplne. Spomeňme si už len na slávneho herca,dramaturga a propagovatela internetu Jana Filipa známy svojimi fajčiarskymi výkonami .

Fajčenie mu rozhodne uškodilo,zomrel vo veku 51 rokov na infarkt . Na choroby spôsobené fajčením, včítane rakoviny pľúc, vírusových ochorení ,rozdutia pľúc a srdcových chorôb umierajú velké množstvá ľudí – a všetkým týmto úmrtiam sa dalo predísť zdravým životným štýlom. Fajčenie aj mierne mení zfarbenie vašej pokožky a kvalitu zubov , sú odborníci ktorý iba pri pohlade na vašu tvár alebo zuby dokážu určiť či fajčíte alebo nie.

Dostatok spánku

Možno si ani neviete predstaviť akú úloha zohráva spánok v kvalite vášho života a aká môže váš organizmus utrpieť škody ak nebudete spať dostatočne dlho . Kdo si myslí že spánok je zbytočne premrhaný čas by si mal najskôr prečítať viacero odborných štúdii venujúcich sa tejto problematike . Vymenujme si aspoň nejaké negatíva vyplívajúce z nedostatku spánku :

-Nedostatok spánku zhoršuje vašu koncentráciu, to sa môže prejaviť pri učení , v práci alebo aj pri riadení motorového vozidla. Štúdie ukazujú že až 15 percent dopravných nehôd boli spôsobené vodičmi ktorý mali nedostatok oddychu a spánku.

  • Zhoršenie pamäti
  • Nervozita a kolísanie nálad
  • Slabé reflexy čo môže viesť k úrazom
  • Nevolnosť- asi nikdo nechce odpadnúť pred kolegami alebo len tak na ulici …

Zdravá výživa

„Sme to čo jjeme“ hovorí známe príslovie . Nič iné nám neudrží dlhovekosť tak ako zdravá strava . Bez stravy by sme zomreli ale s nekvalitnou stravou náš organizmus iba prežíva , iba trpí.  Je dôležité jesť pestrú stravu a vyváženú aby v nej boli zastúpené všetky dôležité zložky . Ovocie,zelenina a vláknina by mali byť samozrejmosťou . Dodržujte tiež pitný režim . Namiesto sladených nápojov odporúčajú odborníci vodu z vodovodu ako najzdravšiu tekutinu. Skúste si urobiť stravovací plán a sledujte zlepšenú kvalitu vašeho života .

Takže ako by mala teda vyzerať zdravá strava ? Mala by obsahovať vyvážené zastúpenie trocha hlavních zložiek : sacharidov, tukov a bielkovín z čoho viac než 50 percent energetického príjmu by mali tvoriť sacharidy, okolo 30 percent tuky a približne 20 percent bielkoviny.Mnoho ludí sa snaží „vyvarovať“ výrobkom obsahujúcim tuky a kupujú tzv. „odtučnené“ výrobky , nič netreba preháňať ale treba si uvedomiť že tuky sú pre nás rovnako dôležité ako sacharidy a bielkoviny .

Dúfam že sa vám tento článok páčil . V ďalšom sa povenujeme ďalším dôležitým faktorom ovplyvňujúcim náš životný štýl ako : primeraná pohybová aktivitaoptimizmus a dobrá nálada, radosť zo života, vyhýbanie sa pôsobeniu škodlivých látok a všeobecne škodlivých a rizikových faktorov..

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: