24. januára 2023
Kategorie: Bývanie

Na čo sa zamerať pri kúpe bytu?

Kúpa bytu je celoživotná investícia, ktorú by ste si mali dobre premyslieť. Každý má svoje vysnívané bývanie a niekedy je potrebné zo svojich požiadaviek zľaviť. Určite ale zo svojich nárokov nezľavte úplne. Hľadáte byt v ktorom budete tráviť ak nie celý zvyšok života pár rokov určite.

Obhliadka bytu

V súčasnosti nie je ťažké kúpiť si byt. Množstvo inzerátov s bytmi na predaj nájdete na internete, v tlači ale aj v realitných kanceláriách. Ak sa vám podarilo nájsť byty v Bratislave na predaj prezrite si ich. Obhliadka bytu je nutnosť, ktorú by ste isto mali absolvovať osobne.  Žiadny opis či nákres bytu vám nedá presnú predstavu o tom ako byt naozaj vyzerá.

Všímajte si a pýtajte sa

Ak ste sa rozhodli ísť na obhliadku bytu s najväčšou pravdepodobnosťou máte o  byt záujem. Nie preto ako vyzerá ale preto v akej lokalite sa nachádza, akú má občiansku vybavenosť a vyhovuje vám jeho rozloha. Pri obhliadke si všímajte stav bytu (stav kúpeľne, stien, okien,…), rozloženie miestností ale aj okolie paneláku či bytovky. Veľa vám napovie o tom ako ľudia v okolí žijú.

Pri obhliadke bytu sa pýtajte na všetko, čo vás ohľadom bytu zaujíma. Nezabúdajte na orientáciu, aké sú predpokladané náklady na bývanie, ako je riešené kúrenie, či byt nebol vytopený,… otázok je veľa a urobíte lepšie ak si ich postupne spíšete na papier. Aspoň na nič nezabudnete.

Súčasťou niektorých bytov je aj parkovacie miesto. Informujte sa, či je parkovisko súčasťou bytu.

Okrem samotného bytu sa zaujímajte aj o stav bytovky. Či bola, alebo bude zatepľovaná, v akom stave je strecha či stupačky. Nezabudnite sa opýtať ani na susedské vzťahy. Brechot psa od susedov, hluk, dupanie by vás mohlo rušiť. Zaujímajte sa o zvyklosti v bytovke ako je udržiavanie poriadku v spoločných priestoroch či upratovanie okolo stojiska kontajnerov a podobne.

Novostavba či starší byt

Výhodnejšie je zamerať sa na novostavby, ktoré už spĺňajú prísne nároky legislatívy ohľadom šetrenia energií. Zateplenie, stupačky či strechu určite nebudete musieť riešiť niekoľko rokov. 2i byt na predaj v Jégého aleji je výborným riešením ak hľadáte nový byt na predaj v Bratislave.

Financie, ktoré by ste museli investovať do opráv a údržby bytu v staršej bytovke môžete pri kúpe novostavby ušetriť.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: