15. februára 2023
Kategorie: Auto-moto

Motorka Jawa Pérák vás zaručene prenesie do mladosti

Jawa Pérák k nám prichádza z ďalekej Indie vďaka spoločnosti Mahindra, ktorá geniálne odkúpila práva na výrobu motoriek Jawa a rozhodla sa obnoviť legendu menom Pérák. Nepredstavuje však kopírovanie pôvodného modelu, ale vďaka dizajnérom ponúka spojenie znamenitého bobbera so znakmi povojnovej predlohy. Šedé či matné čierne sfarbenie je symbolom temnej éry, počas ktorej sa tento model zrodil.

Spojenie retra i moderného štýlu

Inovovaná Jawa Pérák je mixom všetkých štylistických prvkov originálu s moderným dizajnom súčasných bobberov a čoprov. Určite sa vám zapáči tvar predného reflektora pripomínajúceho kvapku so zabudovaným tachometrom. Ak by sme mali celkovo hodnotiť tento model, nie je to absolútne presný Japonec a ani horkokrvný Francúz, ale prívetivý retro Čech pochádzajúci z Indie.

Kvapkovitú nádrž zdobí nápis Pérák a rukou namaľované pásiky a na krásnom veku plniaceho hrdla s chrómovanou povrchovou úpravou sa zas vypína nápis Jawa Motorcycles. Objavíte ho aj na riadidlách, klaksóne, motore, ba  aj na skle vpredu umiestneného reflektora. Sedadlo je prichytené tak ako kedysi o rám motorky. Pod ním sa nachádza kývna vidlica s centrálne nastaviteľnou pružinou. Po bokoch vás upútajú kastlíky s poistkovou skriňou na jednej strane a náradím i náhradnými poistkami na druhej strane.

Mini objem motora s tichým chodom

Keď vás niekto začne presviedčať, že motor musí mať aspoň 1 litrový objem, tak Jawe výdatne postačí valec a 334 ml objemu. V praxi ide o 22 kW, teda 30 koní s maximálnym krútiacim momentom 30 Nm. Jej 175 kg hmotnosť je zárukou dynamickosti a rýchlosť 140 km/h vám bude zaiste skvelo vyhovovať. Presný zvuk motora so šesťstupňovou prevodovkou nie je rušivý, iba pri vyšších otáčkach dá o sebe patrične vedieť.

Ak sa pýtate na spotrebu, pohybuje sa na úrovni troch litrov na 100 kilometrov. Na podvozku oceníte, že je určený aj na naše často zdemolované cesty. Vďaka výborným jazdným vlastnostiam je táto česko – indická motorka vhodná aj pre začiatočníkov, ba dokonca aj pre nežné ženské pohlavie. Napovedá tomu výška sedadla iba 175 milimetrov, čo naopak vyšším jazdcom príliš vyhovovať nebude.

Jawu Pérák tvorí zmiešaná konštrukcia kolies, v zadnej časti nájdete17 a v prednej 18 palcové prevedenie a pneumatikami s rozmermi 140/70 a 100/90. Kotúčové brzdy umiestnené vpredu aj vzadu opticky pripomínajú skôr tie bubnové, čím došlo k premosteniu staršieho typu so súčasným moderným. A ak vás zaujíma cena tohto skvostu, stojí približne 7000 eur. Je to pre vás veľa alebo málo? Ak máte radi nostalgiu a radi sa vraciate k spomienkam na minulosť, potom je Jawa Pérák pre vás priam stvorená.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: