15. februára 2022
Kategorie: Financie

Spotreba peňazí je dnes veľkým fenómenom

Jeden z najdlhších týždňov v roku je práve týždeň pred výplatou. Čakáte na ten deň, kedy vám konečne výplata cinkne na účte, aby ste si mohli dopriať po čom túžite? Je to začarovaný kruh, z ktorého častokrát neviete nájsť cestu von? Dnes vám poradíme ako nájsť balans medzi príjmom a spotrebou.

Míňate peniaze bez rozmyslu?

Bez ohľadu na to koľko zarobíte sa viete veľmi zadĺžiť? Ste schopný celý svoj mesačný príjem minúť mihnutím oka? Je potrebné zamyslieť sa nad svojimi činmi a začať si nejaké tie percentá z výplaty odkladať bokom. Nakupujte len nevyhnutné veci, ako strava, drogéria, lieky. Väčšie výdaje si odložte na neskôr, ak sa dá tovar si rezervujte, prípadne postupne splácajte.

Obdobie sucha a obdobie dažďov

Nenechajte sa pomýliť tým, že tento mesiac ste si dokázali zarobiť množstvo peňazí, ktoré určite využijete na 100 %. Tým, že sa vám zvýšila výplata nemusíte hneď nakupovať veci za horibilné sumy. Poplatky za energie, dlhy, účty je dobré platiť na čas, avšak ak chcete peniaze minúť hneď, napr. za vysnívanú dovolenku, vykonávajte to s mierou. Nikdy neviete, čo aká situácia sa vyvŕbi. To, že teraz „zapršalo“ je len chvíľkovou injekciou, ktorá sa môže veľmi rýchlo minúť. Je preto dôležité si odkladať peniaze aj na horšie čase, tzv. obdobia sucha.

Zabezpečte si finančnú rezervu

Pokiaľ budete žiť zo dňa na deň, z minúty na minútu a teda od výplaty k výplate, váš stav sa už nezmení. Ak chcete predsa len vyskúšať život s istotou aj do budúcna, začnite šetriť. V priemere si môžete do banky, príp. doma do ponožky odkladať 10 % z príjmu. No v prvom rade je potrebné vedieť aký výdaj bežne mávate, teda koľko peňazí miniete za týždeň, kedy budete nakupovať darčeky k Vianociam, sviatkom a pod.. Výborným ukazovateľom je vaša spotreba za mesiac. Niektoré veci a situácie viete predvídať, ale niektoré nie, tak na to pamätajte.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: