13. júna 2014
Kategorie: Lifestyle

Káva: Arabica alebo Robusta?

Máte radi dokonale spravenú kávičku, ktorá vás zaručene postaví na nohy? Dokážete odhaliť odlišnosť káv Arabika A Robusta? Pozrite sa na menšie porovnanie týchto dvoch najpoužívanejších káv sveta. Predtým, než sa pustíme do sľubovaného porovnávania, mali by sme si v stručnosti povedať niečo o káve.

Káva je nápoj z rozomletých pražených semien kávovníka. Je známa vďaka jedinečnej chuti, elegancií a v neposlednom rade vďaka svojmu vysokému obsahu kofeínu. Vďaka moderným technológiám zvládne spraviť kávu každý. Káva nie je len nápoj, vyjadruje symbol priateľstva i lásky.

Arabica

Kávovníku Arabika sa darí vo vyšších nadmorský výškach pri miernych teplotách. Je dosť náročná pestovanie, pretože je náchylná na choroby aj na škodcov. Spoznáme ju vďaka pretiahnutému a plochému zrnu so zakrivenou ryhou.

Vyniká svojou nádhernou arómou  a taktiež je špecifická vďaka svojej kyslosti a jemnosti. Od náročnosti na pestovanie sa odvíja aj jej kvalita, ktorá je geniálna.

Robusta

Mnohí ľudia nevedia nájsť rozdiely medzi Robustou a Arabikou, aj keď ich je pomerne dosť. Na prvý pohľad veľmi podobné kávy, avšak stačí si trošku pričuchnúť a hneď ich odlíšite. Káva Robusta je menej náročnejšia na pestovanie, a preto je aj rozšírenejšia na našom trhu. Zatiaľ čo sa Arabika zbiera prevažne ručne, Robusta sa zbiera strojovo. Obrovskou výhodou pre pestovateľov tejto plodiny je fakt, že Robusta je odolnejšia voči chorobám i škodcom. Vyskúšajte Robustu a presvedčte sa, že aj tento druh kávy stojí za to.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: