13. februára 2021
Kategorie: Lifestyle

Outdoorové športy, ktoré vás dostanú – jaskyniarstvo a horolezectvo

Životný štýl priamo ovplyvňuje záľuby človeka. Záleží na tom, čo preferujete, čo vás láka skúsiť. Keď vás niečo zaujme a baví, nemáte potrebu danú činnosť opustiť. Záľuby nám pomáhajú udržať sa v dobrej psychickej a telesnej kondícií. Priblížime vám extrémnejšie športy, ktoré stoja za to.

Jaskyniarstvo (speleológia)

Keďže jaskyne sú dnes veľmi často využívané na rekreáciu či speleoterapeutickú liečbu, pre dobrodružnejšie povahy je možnosť prebádať ich aj iným spôsobom. Jaskyne ukrývajú fragmenty z minulých dôb v podobe nástenných malieb, kultových obradných miest či iných pozostatkov osídlenia človeka. Odhaľujú známky života v tak nehostinných podmienkach a podrobné zloženie nánosových vrstiev z minulých klimatických podmienok.

Jaskyne boli odjakživa veľkým lákadlom pre človeka, už od jeho prvých osídlení až po súčasnosť. Speleológia je fyzicky a psychicky náročná činnosť, ktorá systematicky skúma neprístupné priepasti a prináša mnoho poznatkov z útrob zeme.

Horolezectvo (alpinizmus)

Existujú paralely medzi speleológiou a horolezectvom, ale existuje viac vecí, čo tieto dve odvetvia rozdeľuje než spája. Horolezectvo je zamerané na najťažšie cesty s vidinou dosiahnutia vrcholu. V jaskyniarstve sa hľadajú zas tie najjednoduchšie cesty. Aj za cenu veľkej obetavosti, svalovice a možných úrazov, horolezecká činnosť so sebou prináša veľa benefitov v podobe výhľadov, stúpajúceho adrenalínu a radosti z dosiahnutia vrcholu.

Športová záľuba, ktorá prekonáva skalné a horské terény vyžaduje horolezeckú výstroj, dlhé hodiny tréningu a trpezlivosti na lezeckých stenách, plán cesty a dôvtip pri vystupovaní a zliezaní z vysokých vrchov a skál. Alpinizmus čistí myseľ a umožňuje človeku cítiť podmienky, akým sú vystavené nezlomné majestátne hory.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: