27. októbra 2023
Kategorie: Zdravie

Varixy nie sú len estetický problém. Začnite ich riešiť včas

Kŕčové žily, odborne varixy, trápia veľkú časť populácii. Problém sa objavuje s pribúdajúcim vekom. Po päťdesiatke ochorením trpí viac než 40 % žien a 25 % mužov, po šesťdesiatke už 70 % žien a 45 % mužov. A určite nejde len o estetický problém staršej generácie.

Varixy sa môžu objaviť v každom veku. K ich vzniku prispieva životný štýl, ale aj genetické dispozície. Objavujú sa až u 30 % tehotných žien. Postihujú ľudí s obezitou. Trpia nimi tí, ktorí pri práci dlhodobo stoja alebo sedia. Postihujú ľudí s nedostatkom pohybu, ale aj extrémne trénujúcich športovcov. Fajčíte? To je ďalší rizikový faktor pre vznik kŕčových žíl.

Aj keď varixy často vnímame ako estetický problém, ide o viac. Sú dôsledkom chlopňovej nedostatočnosti dolných končatín. Exitujú však aj varixy, ktoré vzniknú ako následok hlbokej žilnej trombózy. V každom prípade je dôležité príčinu objaviť a liečiť.

Príznaky kŕčových žíl rozpoznáte skôr, než sa vizuálne objavia

Môže nás trápiť pocit ťažkých nôh či tzv. syndróm nepokojných nôh. Často nás páli či svrbí pokožka na nohách. Môžeme byť citlivý na dotyky končatín. Niekedy sa objaví aj zvýšená potivosť. Dôležité je nenechať to len tak a v prípade týchto príznakov včas navštíviť lekára. V začiatku podchytené varixy sú výborne liečiteľné, bez nutnosti chirurgického zásahu.

Rozhodne však nenahradzujte odborné liečenie babskými radami. Tieto rady obvykle nefungujú a premeškáte chvíľu, kedy ide problém pomerne jednoducho začať liečiť.

Existuje prevencia proti kŕčovým žilám?

Proti vzniku varixov môžete pomerne veľa urobiť zmenou svojho životného štýlu. Udržujte si dobrú váhu a jedzte zdravo. Hýbte sa. Samozrejme primerane. Vrcholový šport a prehnané športové výkony mávajú naopak opačný efekt. Preferujte chôdzu, jazdu na bicykli, jógu, plávanie a iné ľahké aktivity. Vyhnite sa obtiahnutému a tesnému oblečeniu. Samozrejme nefajčite.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: