30. apríla 2021
Kategorie: Technológie

O čo človek prichádza pri používaní moderných technológií?

Neoddeliteľnou súčasťou nášho života sú moderné technológie od výmyslu sveta. Často sa samých seba pýtate, kam sa podela ľudskosť, spoločné večery strávené v kruhu rodiny, čítanie rozprávok z kníh alebo písanie a posielanie pohľadníc poštou? Je to len nostalgia, ktorá hreje pri srdci alebo je tomu tak, že človek prestal vnímať jednoduché veci okolo a sústreďuje sa na to najmodernejšie?

Verbálna komunikácia

Dialóg má obrovskú silu. Už v minulosti sa vyvinuli telefonické spojenia, aby sa mohli spojiť ľudia vzdialení od seba, ktorí sa túžili porozprávať. Z tohto pohľadu to mali ľudia v minulosti ťažké, keď ich od seba delili dlhé kilometre a potrebovali ostať v kontakte. Predané informácie pomocou telefonického spojenia boli neoceniteľné. Ľudia si to veľmi vážili a dokonca vystáli radu k telefónu, aby sa dostali k novinkám od svojich blízkych.

Ako je tomu dnes? Vážime si rozhovory s našimi blízkymi, sme k nim slušní? Keď máme toľko možností ako sa s našimi blízkymi spojiť, využívame ich správne? Podstatné je, že verbálnu komunikáciu nesmie nahradiť pozeranie do telefónu, ale je potrebné pokračovať v osobnom kontakte, hoci sa komunikácia posunula na vyššiu úroveň.

Neverbálna komunikácia

Bezpochyby medzi už pomaly vyhasínajúce tradície, patrilo posielanie listov a pohľadníc do celého sveta. Dnes ich nahrádza posielanie emotikonov, pohyblivých obrázkov či zvukových pozdravov. Sociálne siete ovládli svet, aby sa ľudia mohli spojiť z rôznych kútov sveta, aby si mohli takto jednoduchšie poslať list. Nie však každý z nás vlastní tieto vymoženosti, preto je fajn, keď sa využívajú poštové služby práve na posielanie fyzických listov a pohľadníc.

Napriek rýchlemu pokroku v tejto oblasti komunikácie sa nemusíte vzdávať romantických tradícií, ako je posielanie blahoželaní či prianí k Vianociam. Nesie to v sebe väčšie čaro a spomienky na minulosť.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: