10. decembra 2020
Kategorie: Cestovanie

Poklady slovenskej prírody – tipy na výlety

Slovensko ako jedna z mála bohatých krajín na biodiverzitu sa môže pýšiť miestami ,prírodnými úkazmi,  ktoré stoja za zmienku. Bola by veľká škoda, keby sme nespomenuli aspoň pár očiam lahodiacim miest.

Jazero Beňatina

Ako väčšina jazier na Slovensku vznikla ľudskou činnosťou, tak ani jazero Beňatina v okrese Sobrance nie je výnimkou. Bývalý kameňolom bol zaplavený spodnou vodou a postupom času sa začal využívať na rekreáciu. Svojou prírodnou scenériou a priezračnou vodou tyrkysovej farby, jazero pripomína Plitvické jazerá. Vápenaté podložie v sebe ukrýva množstvo drobných skamenelín z obdobia praveku.

Desať metrov vysoké útesy vás upútajú svojim červenohnedým sfarbením a nádychom morskej atmosféry. Po slnečnom dni strávenom pri vode sa môžete občerstviť v bufete U Veľryby na kopci. Na tomto mieste si určite oddýchnete.

Hájske vodopády

Zaraďujeme ich k najkrajším útvarom Slovenského krasu situovaných v Hájskej doline, ktorá oddeľuje Jasovskú a Zádielsku planinu. Vodopády sa nachádzajú neďaleko obcí Háj a Hačava. Travertínové hrádze siahajúce do výšky 7 metrov, po ktorých vodopád tečie sú vytvorené potokom Garádics.

V zimnom období vás môžu upútať majestátne zamrznuté ľadové steny a cencúle. Počas prechádzky lesom, za zvuku zurčiaceho potoka, môžete oddychovať na lavičke, v altánku, poprípade na vybudovaných ohniskách si dokážete niečo dobré opiecť.

Zelené Kačacie pleso

Kačacia dolina v sebe ukrýva poklad, akým je Kačacie pleso v Tatrách. Navštíviť ho môžete len v sprievode horského vodcu, pretože k plesu nevedie značený turistický chodník. Pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1 576 m. Z okolitých strmých stien do neho stekajú vody, ktoré zapríčiňujú kolísavý stav vody v ňom. Maximum vody je zaznamenaný v mesiacoch jún, júl, naopak minimum v novembri a januári.

Pýši sa rozlohou 2580 ha, dĺžkou 200 m, šírkou 170 m a hĺbkou 4,1 m. Prívlastok „Zelené“ nesie vďaka okolitým trávnatým svahom zdobenými  kosodrevinou, ktorých jasnú zelenú farbu vidíme ako odraz na hladine plesa. Človekom nedotknutá príroda v sebe nesie čarokrásne kúzlo.

Zdroj / foto: sorger.cz

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: