Rady pre výber domácnosti
Každý z nás vie, že niekde bývať musí . Miesto v ktorom v danej chvíli bývame nazývame „domácnosť“ . Každá domácnosť by mala mať svoje pravidlá ,svoj systém , aby bola funkčná .Dnes však budeme hovoriť skôr o výbere vhodnej domácnosti v ktorej sa potom budú dať tieto pravidlá uplatniť. Pokiaľ teda dotyčný nie je bezdomovec , tento článok pomôže každému zorientovať sa v základných pravidlách na ktorých sa neskôr buduje model funkčnej domácnosti .
Výber lokality :
Výber lokality kde budete bývať je pre fungovanie vašej domácnosti veľmi dôležitý. Či už ste vysokoškolský študent , manažér vo firme, alebo pracovník v miestnom podniku- výber miesta kde budete bývať by mal mať u vás vrcholnú prioritu ! Tu je niekoľko rád ako sa nezmýliť vo výbere vášho bývania :
1. Miesto
Ak už sme v prvej fáze rozhodovania o našej budúcej domácnosti , jednoznačne by sme sa mali zamerať na nájdenie vhodného miesta . To by malo vyhovovať našim očakávaniam napr. rozlohou ,priestorom atď. Väčšina by si mala napísať na papier ich očakávania a zoradiť ich podľa priorít . Pre niekoho môže byť veľmi podstatná napríklad rozloha, dizajn alebo priestor , pre iného zase môžu byť priority rozdielne . Je preto veľmi dôležité nenaletieť hneď zo začiatku realitnému maklérovi (ktorý sa samozrejme snaží ukázať potencionálne nové bývanie v najlepšom svetle)alebo jednoducho prvému dojmu a mať už spísané priority podľa ktorých sa rozhodujete o vašom bývaní (niečo podobné ako keď idete do obchodu a máte už spísaný zoznam položiek ktoré chcete kúpiť a nekupujete tak zbytočnosti) . Nájdite si teda miesto podľa už vopred stanovených predstáv a nedajte sa hneď „ohúriť“ .
2. Pocit bezpečia
Tento bod pre mnohých nemusí byť príliš zaujímavý ale odporúčam sa obzvlášť tomuto bodu nevyhýbať . Štúdie ukazujú že čoraz viac Slovákov dbá o to aby mali vo svojej domácnosti pocit súkromia ,intimity a bezpečia . Napríklad práve kvôli tejto skutočnosti firmy zaoberajúce sa montážou plotov a vysádzaním „ochranných“ stromov ako clona pred susedmi zaznamenali vysoké zisky . Mal som známeho ktorého ohúrila lokalita ale ani ho nenapadlo že bude musieť svoje vysnívané bývanie opustiť kvôli susedovi ktorý každý deň notoricky vysedával pri okne s vojenským ďalekohľadom a pozoroval jeho rodinu . Pritom sa stačilo informovať už na začiatku pretože daný človek bol dosť dobre pre túto činnosť známy . Pokiaľ sa ale makléra na tieto veci nespýtate , nezistíte ich . Tiež odporúčam prezrieť si statiku domu/bytu/internátu (stretol som sa aj s takýmto prípadom) v ktorom idete bývať aby ste potom nemuseli „utekať“ . Skrátka – bezpečnosť predovšetkým !
3. Vidiek alebo dedina ?
Čoraz viac Slovákov podľahlo vzostupnému trendu uprednostňovať vidiek . Väčšinou sa jedná už o „zabezpečených“ ľudí ktorí si chcú dožiť svoj život v lone panenskej prírody ale tiež veľa Slovákov jednoducho urobí všetko pre bývanie v prírode pretože im taký život veľmi vyhovuje . Ruch veľkomesta nie je pre každého a preto by mali jednotlivci zvážiť aký typ bývania im vyhovuje viac . Túto možnosť výberu majú po väčšinou tí ktorí už sú do značnej mieri finančne nezávislí . Bývanie na vidieku ponúka pocit bezpečnosti , súkromia , relaxu a naopak bývanie v meste väčšinou ma nesporné výhody v podobe blízkosti práce a tzv. „občianskej dostupnosti“ teda širokým výberom služieb , od zdravotníctva až po bežné nakupovanie.
Financie a rodina
V dnešnej dobe je to asi najdôležitejšia súčasť domácnosti a jej života . Za starých časov, keď bol ešte model rodiny stabilný, muž zarábal na živobytie a chod domácnosti a žena sa starala o domácnosť . Dnes v časoch emancipácie sa rovnakou mierou na domácnosti podieľajú aj muž aj žena . Je preto veľmi vhodné aby materiálne a finančné zabezpečenie domácnosti viedli spolu . Najlepšia možnosť je mať spoločnú „domácu kasičku“ a rozumne prerozdeľovať spoločné peniaze . Mnoho ľudí tento krok kritizuje ako „stratu nezávislosti partnerov“ ale predsa len pokiaľ už má niekto deti a funkčnú rodinu , je oveľa lepšie keď partneri možno obetujú časť nezávislosti pre prospech celej domácnosti . Správne prerozdeľovanie rodinného rozpočtu je preto základom pre funkčnú rodinu .
Poistenie domácnosti
Ľudia ktorý majú obavy že by sa im mohla prihodiť nejaká katastrofa a otriasť tak ich domácnosťou alebo jednoducho si vybrali lokalitu kde často k takýmto katastrofám dochádza ( oblasť s výskytom zemetrasení alebo tornád ,povodní a pod.) by mali rozhodne zvážiť poistenie ich domácnosti . Pokial ešte k tomu bývajú v oblastiach kde k takýmto ohrozeniam dochádza ,nemali by váhať.
Príklad poistenia domácnosti v poistovni Union zahrňujúce prírodne katastrofy :
Balík DOMÁCNOSŤ PLUS: kryje škody na hnuteľnom majetku ako v balíku DOMÁCNOSŤ a navyše aj v prípade povodne, záplavy, vytopenia z klimatizácie, bazéna, vane, akvária
Financie a vysokoškolskí študenti
Sú to hlavne študenti, ktorí majú problemy s plánovaním mesačného finančného rozpočtu . Vo veľa prípadoch sa dostanú do riadnej kaše, keď im už nemajú požičať rodičia , spolubývajúci ,kamaráti ani nikto zo známych . Nakoniec nemajú ani na zaplatenie bývania . Je to pritom tak jednoduché.Stačí si sledovať koľko utratím ,aké mám rezervy a čo si môžem dovoliť kúpiť . Vysokoškoláci väčšinou nezdieľajú bývanie s partnerom a tak je celý chod ich “domácnosti” čisto v ich rukách . Preto by si vždy mali tvoriť finančné rezervy ,nie je to vždy jednoduché keďže podľa výskumov je až 1/3 študentov z rodín so zlou finančnou situáciou , ale mať kde bývať je predsa dôležité no nie?