10. júna 2022
Kategorie: Auto-moto

Hliníkové disky nie sú iba štýlovejšie, ale aj lepšie

Auto, to je jeden funkčný celok, ktorý sa ale skladá z viacerých dôležitých súčastí. Konkrétne súčasti sa potom podpisujú nielen pod jeho jazdné vlastnosti, ale napríklad aj pod celkovú estetiku vozidla. A keď je reč ako o jazdných vlastnostiach tak aj o estetike, rozhodne musíme venovať pozornosť takisto súčasti, akou sú disky na kolesách.

Áno, presne tak. Tieto doplnky, ktoré možno považujeme za detail, sa podstatnou mierou podpisujú pod celkový vizuálny štýl auta, ale rozhodne nielen pod ten. Tiež pod iné zásadné faktory. Práve preto sa v mnohých prípadoch stretávame s otázkou, aký typ diskov si vybrať.

  • V stručnosti teda či sa oplatí uprednostniť tie lacnejšie plechové, alebo výrazne krajšie a tiež citeľne ľahšie hliníkové, teda tzv. aludisky.

A v súčasnosti už nie je tajomstvom, že väčšina pozitívnych a zaujímavých článkov je venovaná tejto druhej možnosti – teda hliníkovým diskom. Je takisto známe, že spadajú do vyššej cenovej kategórie, hoci je to trochu diskutabilné, pretože záleží od konkrétnej značky a výrobcu.

  • Respektíve v kategórii moderných aludiskov sa stretávame s pomerne veľkými cenovými rozdielmi.

V tomto článku sa ale zameriame hlavne na ich výhody a teda na dôvody, prečo sú tieto také populárne:

Ten prvý a vlastne najznámejší dôvod si všimneme už na pohľad. Aludisky sú oproti „plecháčom“ na o triedu vyššej  estetickej úrovni. Vlastne ich po vizuálne vkusnej stránke niekoľkonásobne prevyšujú. A čo je podstatné- vďaka svojmu nadradenému dizajnu pozdvihnú štýl celého vozidla, pričom naopak tie plechové by dokázali štýl vozidla degradovať najmä v prípade, ak vravíme o luxusnejších alebo športových automobiloch.

Ako ale odznelo, nie je to len o štýlovom výzore. Je to v prípade aludiskov aj o ich nižšej hmotnosti, čo zas ovplyvňuje faktory ako napríklad nižšiu spotrebu pohonných látok, menšie opotrebovávanie súčiastok či citeľne ľahšie ovládanie vozidla, najmä pri zatáčaní a brzdení.

A tiež je pravda, že hliníkové disky sa jednoduchšie udržiavajú, nenaberajú na seba toľko špiny z ciest.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: