Sociální sítě jako prodejní nástroj?
Známe je a používáme všichni. Jsou to sociální sítě, do kterých patří Youtube, Instagram, Facebook, Twitter a stovky dalších. Obsah na sociálních sítích se může dost dobře stát prodejním nástrojem firem a značek, záleží na jeho kvalitě a zaměření. Avšak má to svá ale. Pojďme se podívat, jak na to.
Dokážou sociální sítě prodávat?
Otázku, zda dokážou sociální sítě prodávat, si často kladou nejrůznější značky a firmy. My říkáme (a spousta kolegů marketérů s námi bude jistě souhlasit), že ano, samozřejmě. Avšak jsou tu určitá ale.
Sociální sítě dokážou prodávat ale:
- nejsou k tomu primárně určeny
- brand (povědomí o značce) je cennější
- ne všechny výrobky a služby
- a především – ne samotné
Nebojte, jednotlivé body vysvětlíme. Možná nám začnete oponovat a můžete mít pravdu. Tyto pravidla neplatí vždy a existují výjimky. Vždy je však velmi důležité promyslet celou strategii a důkladně ji nastavit.
Lze sociální sítě využívat k prodeji?
Sociální sítě nejsou k prodeji primárně určeny
Stahovali jste si vy sami Instagram, aby jste si koupili tričko nebo objednali jídlo? Myslíme, že nikoli. A přesně tak to je.
Všechny sociální sítě si stahujeme kvůli:
- zábavě
- inspiraci
- informacím
- protože se staly trendem
- protože nám je někdo doporučil
- doplňte si
Nejsou však primárně určeny k prodeji, na to existují e-shopy. Jenže sociální sítě nám mohou pomoci (aniž bychom to i tušili) najít ty e-shopy, produkty a služby, které si v budoucnu koupíme. Takže ano, sociální sítě mohou pomáhat prodávat, ale nefunguje to tak, že si založíte firemní stránky a zcela automaticky se vám zvednou prodeje.
Brand značky je cennější
Brand znamená unikátní způsob, jak značka funguje. Musí být jedinečný, zapamatovatelný a srozumitelný. Šíření povědomí o značce je mnohem cennější než samotný prodej.
Sice vám nepřinese peníze teď a tady, jako to udělá prodej. Ale zajistí vám ty budoucí prodeje a dlouhodobé trvání obliby značky. Pokud máte dobře vybudovaný brand, jste mnohem odolnější vůči ekonomickým krizím i přešlapům, které se vám mohou stát.
Jednoduše pokud budou mít vaši značku nebo produkt rádi, podrží vás i ve špatných časech. Je to zkrátka jako s investicemi, nyní z nich užitek úplně nemáte, ale za 5 nebo 10 let oceníte, že jste je učinili.
Nejde zde prodávat všechno
Některé produkty a služby se prodávají na sociálních sítích snadněji, než jiné. Nebudeme zde polemizovat o eroticky zaměřených produktech, kde vám často reklamu nepovolí ani samotné sítě, to je jasné. Ovšem faktem také zůstává, že oblečení, kosmetika a zážitkové pobyty se prodávají na sítích lépe, než například střešní tašky, nemovitosti a klece na domácí zvířata.
Netvrdíme, že to nejde, ale chce to více promyslet. Na některé produkty se navíc hůře využívá influencer marketing, který se v dnešní době hodně rozmohl.
Jak prodávat na sociálních sítích?
Sociální sítě jako součást marketingového mixu
Sociální sítě velmi často nefungují jako samostatný prodejní kanál z výše uvedených důvodů. Vždy by měly být součástí marketingového mixu.
Jednoduše řečeno, nebudou fungovat samy. Vždy je vhodné využít dalších marketingových kanálů jako jsou billboardy, reklama v televizi, rádiu, PR článků (linkbuilding) a tak dále. Vhodně nastavený marketingový mix prodává lépe.
Nemusíte nutně využívat všechno. Na to často malé a střední firmy nemají čas, peníze ani zaměstnance.
Je však důležité uvědomit si, že samotný Facebook a Instagram vaše prodeje nespasí, avšak může je výrazně podpořit. Takový základ je mít buď online (e-shop) nebo klasický obchod. Nebo oboje. Poté je podpořit i reklamou a obsahem na sociálních sítích, popřípadě dalšími nástroji.
Jak tedy na sociální sítě?
Online marketing patří mezi nejdynamičtější a nejrychleji rozvíjející se obory vůbec. Pokud se tedy rozhodnete vzdělávat v této oblasti, budete potřebovat základní vhled do všech oblasti marketingu a teprve poté se specializovat například na výše zmíněné sociální sítě. Vhodnou volbou se pro vzdělání v marketingu stává rekvalifikační kurz, který vás naučí vše potřebné během velmi krátké doby. Poté je potřeba dále se vzdělávat a udržovat si aktuální povědomí z online světa, který se mění opravdu závratnou rychlostí.
Jestliže se nemůžete nebo nechcete vzdělávat sami, doporučujeme nepodceňovat odbornost a důležitost profesionálů a najmout si pro správu sociálních sítí (ale i jiné marketingové aktivity) odborníka. Věřte, že ušetříte hodně chyb a díky tomu i peněz, kterých byste se pravděpodobně nevyhli.