11. marca 2021
Kategorie: Technológie

Sociální sítě jako prodejní nástroj?

Známe je a používáme všichni. Jsou to sociální sítě, do kterých patří Youtube, Instagram, Facebook, Twitter a stovky dalších. Obsah na sociálních sítích se může dost dobře stát prodejním nástrojem firem a značek, záleží na jeho kvalitě a zaměření. Avšak má to svá ale. Pojďme se podívat, jak na to.

Dokážou sociální sítě prodávat?

Otázku, zda dokážou sociální sítě prodávat, si často kladou nejrůznější značky a firmy. My říkáme (a spousta kolegů marketérů s námi bude jistě souhlasit), že ano, samozřejmě. Avšak jsou tu určitá ale.

Sociální sítě dokážou prodávat ale:

  • nejsou k tomu primárně určeny
  • brand (povědomí o značce) je cennější
  • ne všechny výrobky a služby
  • a především – ne samotné

Nebojte, jednotlivé body vysvětlíme. Možná nám začnete oponovat a můžete mít pravdu. Tyto pravidla neplatí vždy a existují výjimky. Vždy je však velmi důležité promyslet celou strategii a důkladně ji nastavit.

Lze sociální sítě využívat k prodeji?

Sociální sítě nejsou k prodeji primárně určeny

Stahovali jste si vy sami Instagram, aby jste si koupili tričko nebo objednali jídlo? Myslíme, že nikoli. A přesně tak to je.

Všechny sociální sítě si stahujeme kvůli:

  • zábavě
  • inspiraci
  • informacím
  • protože se staly trendem
  • protože nám je někdo doporučil
  • doplňte si

Nejsou však primárně určeny k prodeji, na to existují e-shopy. Jenže sociální sítě nám mohou pomoci (aniž bychom to i tušili) najít ty e-shopy, produkty a služby, které si v budoucnu koupíme. Takže ano, sociální sítě mohou pomáhat prodávat, ale nefunguje to tak, že si založíte firemní stránky a zcela automaticky se vám zvednou prodeje.

Brand značky je cennější

Brand znamená unikátní způsob, jak značka funguje. Musí být jedinečný, zapamatovatelný a srozumitelný. Šíření povědomí o značce je mnohem cennější než samotný prodej.

Sice vám nepřinese peníze teď a tady, jako to udělá prodej. Ale zajistí vám ty budoucí prodeje a dlouhodobé trvání obliby značky. Pokud máte dobře vybudovaný brand, jste mnohem odolnější vůči ekonomickým krizím i přešlapům, které se vám mohou stát.

Jednoduše pokud budou mít vaši značku nebo produkt rádi, podrží vás i ve špatných časech. Je to zkrátka jako s investicemi, nyní z nich užitek úplně nemáte, ale za 5 nebo 10 let oceníte, že jste je učinili.

Nejde zde prodávat všechno

Některé produkty a služby se prodávají na sociálních sítích snadněji, než jiné. Nebudeme zde polemizovat o eroticky zaměřených produktech, kde vám často reklamu nepovolí ani samotné sítě, to je jasné. Ovšem faktem také zůstává, že oblečení, kosmetika a zážitkové pobyty se prodávají na sítích lépe, než například střešní tašky, nemovitosti a klece na domácí zvířata.

Netvrdíme, že to nejde, ale chce to více promyslet. Na některé produkty se navíc hůře využívá influencer marketing, který se v dnešní době hodně rozmohl.

Jak prodávat na sociálních sítích?

Sociální sítě jako součást marketingového mixu

Sociální sítě velmi často nefungují jako samostatný prodejní kanál z výše uvedených důvodů. Vždy by měly být součástí marketingového mixu.

Jednoduše řečeno, nebudou fungovat samy. Vždy je vhodné využít dalších marketingových kanálů jako jsou billboardy, reklama v televizi, rádiu, PR článků (linkbuilding) a tak dále. Vhodně nastavený marketingový mix prodává lépe.

Nemusíte nutně využívat všechno. Na to často malé a střední firmy nemají čas, peníze ani zaměstnance.

Je však důležité uvědomit si, že samotný Facebook a Instagram vaše prodeje nespasí, avšak může je výrazně podpořit. Takový základ je mít buď online (e-shop) nebo klasický obchod. Nebo oboje. Poté je podpořit i reklamou a obsahem na sociálních sítích, popřípadě dalšími nástroji.

Jak tedy na sociální sítě?

Online marketing patří mezi nejdynamičtější a nejrychleji rozvíjející se obory vůbec. Pokud se tedy rozhodnete vzdělávat v této oblasti, budete potřebovat základní vhled do všech oblasti marketingu a teprve poté se specializovat například na výše zmíněné sociální sítě. Vhodnou volbou se pro vzdělání v marketingu stává rekvalifikační kurz, který vás naučí vše potřebné během velmi krátké doby. Poté je potřeba dále se vzdělávat a udržovat si aktuální povědomí z online světa, který se mění opravdu závratnou rychlostí.

Jestliže se nemůžete nebo nechcete vzdělávat sami, doporučujeme nepodceňovat odbornost a důležitost profesionálů a najmout si pro správu sociálních sítí (ale i jiné marketingové aktivity) odborníka. Věřte, že ušetříte hodně chyb a díky tomu i peněz, kterých byste se pravděpodobně nevyhli.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: