12. mája 2022
Kategorie: Technológie

Tipy ako vybrať vhodné rádio

V žiadnej domácnosti určite nechýba rádio. Zvukový doplnok interiéru, ktorý aj vďaka peknému dizajnu vie oživiť váš priestor. Ak sa radíte k tým, ktorým len tak ledajaké rádio nestačí, dnes vás prevedieme typmi rádií a ako si to správne vybrať.

Parametre, ktoré rádiu nesmú chýbať

Keďže rádiá disponujú rôznymi funkciami a chceli by ste ich využívať, stačí si spísať, čo potrebujete, koľko chcete do nich investovať a uvidíte, že ľahšie nájdete, čo hľadáte. Uprednostňujete čistý a kvalitný zvuk, bluetooth, pripojenie na internet, DAB tuner, funkciu sleep,  zabudovaný senzor na teplotu, budík, prehrávanie MP3 alebo CD nosičov, či USB porty pre púšťanie hudby, ktorá vám vyhovuje? Páči sa vám prepracovaný dizajn, kompaktnosť, alebo ste zástancom veľkých telies s výborným zvukom? Dnes vám v skratke vám zhrnieme rôzne typy rádií a ich funkcií.

Typy rádií a ich funkcie

Rádioprijímač je typ rádia s automatickým ladením, premietaním hodín na stenu a prehrávanie naladených staníc pomocou antény. Dnes sa vyrába naozaj v rôznych prevedeniach a veľkostiach. Rádiobudík sa v súčasnosti teší veľkej obľube, pretože má v sebe zabudovaný budík, ktorý si nastavíte podľa času budenia. Určenou stanicou vás rádio prebudí i opakovaným alarmom.

Analógové rádio prehráva klasické FM stanice o frekvenciách 87,5 až 108 Mhz a prenos uskutočňuje prostredníctvom veľmi krátkych vĺn (VKV). Digitálne rádio má výhodu v tom, že prenáša príjem prostredníctvom digitálnych sietí. Na monitore sa vám môže zobrazovať aj meno či fotografia interpreta, hudby alebo názov albumu. Navyše ma oveľa nižšiu spotrebu elektrickej energie.

Podobne na tom je aj internetové rádio. Nevýhodou tohto typu rádia je pripojenie na internet, ktoré je potrebné na to, aby mohlo streamovať hudbu rôznych žánrov vo vysokej kvalite. Preto ak nemáte dobré pripojenie na internet, radšej voľte iný typ rádia. Naviac je väčšinou zabudované v mobilných telefónoch či v počítačoch, tak na čo doň investovať.

Vysoká odolnosť proti mechanickému poškodeniu, veľké rozmery, vysoká frekvencia zvuku je typická pre rádia určené na stavby. Rádio do kúpeľne oceníte vďaka jeho vodeodolnej funkcii, ktorá však zatieni jeho výkon a príjem základných staníc. Vodeodolné rádiá disponujú aj prísavkami na stenu, pre lepší zvuk a príjem.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: