15. decembra 2021
Kategorie: Lifestyle

Užívajte si hory naplno so zimným športom zvaným lyžovanie

Nádherné zimné scenérie, padajúce vločky, vŕzgajúci sneh pod nohami či mrazom vyštípané líca? To všetko a ešte viac môžete zažiť pri vašich obľúbených zimných športoch. Čo všetko si so sebou treba vziať na lyžovačku, na čo je dobré sa pripraviť, vám opíšeme v nasledujúcich riadkoch.

Lyžovanie

Zimný šport, ktorý v sebe nesie kontrolované pohyby človeka vlastnou silou po snehovej prikrývke. Jeden pár kedysi drevených dlhých úzkych dosiek, bol o chodidlo lyžiara pripevnený koženým lyžiarskym viazaním. Lyžiar držal v ruke pár lyžiarskych palíc pre koordináciu pohybov a udržanie rovnováhy. Povedzme si úprimne, tie romantické časy sú často prikrášľované napriek tomu, aké to bolo nepohodlné lyžovanie. Dnes doba pokročila dopredu a lyže sa už vyrábajú z kompozitných a pohodlných materiálov, odolných voči poškodeniu.

Technika lyžovania sa dá zdokonaľovať na lyžiarskych výcvikoch. Inštruktor vás prevedie rôznymi štýlmi lyžovania a naučí vás ako správne brzdiť, udať smer či ako si správne upevniť viazanie. Pre pokročilejších sú na zjazdovkách vybudované svahy pre slalom, skoky na lyžiach alebo pre akrobatické lyžovanie.

Lyžiarska výbava

Dôležitou súčasťou lyžovania je výber vhodnej výbavy. Či už vyberáte pre dieťa alebo dospelého človeka, je potrebné zvážiť koľko chcete do výbavy investovať a či sa danému športu budete dlhodobo venovať. Príslušenstvo v sebe zahŕňa vhodný výber lyží aj s viazaním podľa vašej výšky a veľkosti chodidla, lyžiarky, lyžiarske palice s nastaviteľnou výškou, prilbu s vbudovaným ochranným štítom na oči a pre ochranu hlavy, lyžiarske oblečenie (bunda, nohavice, podkolienky, rukavice, čiapka, atď.), vosk a náradie na údržbu výbavy.

Do batoha si zbaľte lekárničku pre prípadné zranenia, kozmetické prípravky na ochranu vašej pleti, náhradné ponožky a samozrejme aj teplý čaj s občerstvením. Keď tieto základné postupy dodržíte, zimnú sezónu môžete v pokoji začať.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: